Liste over de 100 første kvinner i kommunestyrene: Forskjell mellom sideversjoner
Hopp til navigering
Hopp til søk
Ingen redigeringsforklaring |
(Plundrer og pønter på tabellen) |
||
Linje 1: | Linje 1: | ||
<onlyinclude>[[Bilde:Logo De 100 første.jpg|thumb|De 100 første i politikken... ]]'''[[Liste over de 100 første kvinner i kommunestyrene]]''' omfatter de kvinnene som ble innvalgt i by- og herredsstyrene ved kommunevalget 1901. Det var det første valget etter at kvinner fikk (begrenset) stemmerett ved kommunevalg.</onlyinclude> | <onlyinclude>[[Bilde:Logo De 100 første.jpg|thumb|De 100 første i politikken... ]]'''[[Liste over de 100 første kvinner i kommunestyrene]]''' omfatter de kvinnene som ble innvalgt i by- og herredsstyrene ved kommunevalget 1901. Det var det første valget etter at kvinner fikk (begrenset) stemmerett ved kommunevalg.</onlyinclude> | ||
== Forklaring til tabellen == | |||
Oversikten har tatt utgangspunkt i journalist Per Helge Seglstens oversikt på ukebladet Hjemmets nettsider.<ref>[http://www.hjemmet.no/Artiker/Artikler/Norges-forste-kvinnelige-politikere/ Seglsten, Per Helge 2011]</ref> | Oversikten har tatt utgangspunkt i journalist Per Helge Seglstens oversikt på ukebladet Hjemmets nettsider.<ref>[http://www.hjemmet.no/Artiker/Artikler/Norges-forste-kvinnelige-politikere/ Seglsten, Per Helge 2011]</ref> | ||
Linje 18: | Linje 19: | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
== | == ØSTFOLD (Smålenenes amt) == | ||
| | | | ||
| | | | ||
Linje 24: | Linje 25: | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
=== | === Fredrikshald (Halden) K === | ||
| | | | ||
| | | | ||
Linje 55: | Linje 56: | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
=== | === Sarpsborg K === | ||
| | | | ||
| | | | ||
Linje 66: | Linje 67: | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
=== | === Fredrikstad K === | ||
| | | | ||
| | | | ||
Linje 92: | Linje 93: | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
=== | === Rygge H === | ||
| | | | ||
| | | | ||
Linje 103: | Linje 104: | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
== | == KRISTIANIA == | ||
| | | | ||
| | | | ||
Linje 139: | Linje 140: | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
== | == AKERSHUS == | ||
| | | | ||
| | | | ||
Linje 145: | Linje 146: | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
=== | === Hølen (Vestby) L === | ||
| | | | ||
| | | | ||
Linje 171: | Linje 172: | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
=== | === Drøbak (Frogn) L === | ||
| | | | ||
| | | | ||
Linje 181: | Linje 182: | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
=== | === Eidsvoll H === | ||
| | | | ||
| | | | ||
Linje 200: | Linje 201: | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
== | == HEDMARK == | ||
| | | | ||
| | | | ||
Linje 206: | Linje 207: | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
=== | === Hamar K === | ||
| | | | ||
| | | | ||
Linje 232: | Linje 233: | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
=== | === Elverum H === | ||
| | | | ||
| | | | ||
Linje 243: | Linje 244: | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
=== | === Åmot H === | ||
| | | | ||
| | | | ||
Linje 254: | Linje 255: | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
== | == OPPLAND (Kristians amt) == | ||
| | | | ||
| | | | ||
Linje 260: | Linje 261: | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
=== | === Lillehammer K === | ||
| | | | ||
| | | | ||
Linje 276: | Linje 277: | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
=== | === Gjøvik K === | ||
| | | | ||
| | | | ||
Linje 287: | Linje 288: | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
== | == BUSKERUD == | ||
| | | | ||
| | | | ||
Linje 293: | Linje 294: | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
=== | === Drammen K === | ||
| | | | ||
| | | | ||
Linje 309: | Linje 310: | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
=== | === Kongsberg K === | ||
| | | | ||
| | | | ||
Linje 335: | Linje 336: | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
== | == VESTFOLD (Jarlsberg og Larvik amt) == | ||
| | | | ||
| | | | ||
Linje 341: | Linje 342: | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
=== | === Holmestrand K === | ||
| | | | ||
| | | |
Sideversjonen fra 7. sep. 2012 kl. 06:23
Liste over de 100 første kvinner i kommunestyrene omfatter de kvinnene som ble innvalgt i by- og herredsstyrene ved kommunevalget 1901. Det var det første valget etter at kvinner fikk (begrenset) stemmerett ved kommunevalg.
Forklaring til tabellen
Oversikten har tatt utgangspunkt i journalist Per Helge Seglstens oversikt på ukebladet Hjemmets nettsider.[1]
Kommunene er inndelt i:
- K = kjøpstad
- L = ladested
- H = herred (landkommune)
Representantens navn
Fylke (amt) og kommune |
Født-død | Parti | Merknader |
---|---|---|---|
ØSTFOLD (Smålenenes amt) |
|||
Fredrikshald (Halden) K |
|||
Lina Gustavsen | Venstre | ||
Marie Nordby | Venstre | ||
Justine Gundersen | Venstre | ||
Sofie Calmeyer | Høyre | ||
Anna Davidsen | Høyre | ||
Sarpsborg K |
|||
Louise Andersen | Høyre | ||
Fredrikstad K |
|||
Cissy Mathiesen | Høyre | ||
Nathalia Bing | Høyre | ||
Ingertha Johnsen | Totalistene (avholdsbevegelsen) | ||
Josefine Johansen | Totalistene (avholdsbevegelsen) | ||
Rygge H |
|||
Maren Lindseth | 1861-1910 | Høyre | |
KRISTIANIA |
|||
Elise Heyerdahl | 1858-1921 | Høyre | |
Sofie Borchgrevink | 1846-1911 | Høyre | |
Margaretha Strøm | 1868-1917 | Arbeiderpartiet | |
Martha Tynæs | 1873-1930 | Arbeiderpartiet | |
Anne Holsen | 1856-1913 | Kvinnestemmerettsforeninger | |
Ragna Nielsen | 1845-1924 | Kvinnestemmerettsforeninger | |
AKERSHUS |
|||
Hølen (Vestby) L |
|||
Helene Grønberg | Upolitisk | ||
Serine Mæhre | Upolitisk | ||
Kaja Sælvig | Upolitisk | ||
Amalie Bjurgren | Upolitisk | ||
Drøbak (Frogn) L |
|||
Eugenie Lassen | Totalistene (avholdsbevegelsen) | ||
Eidsvoll H |
|||
Louise Davidsen | Høyre | ||
Agnes Lie | 1852-1915 | Venstre | |
HEDMARK |
|||
Hamar K |
|||
Anna Marie Laurentse Rørholt | Høyre | ||
Fredrikke Waaler | Høyre | ||
Hedvig Harboe | Høyre | ||
Oline Holtmoen | Totalistene (avholdsbevegelsen) | ||
Elverum H |
|||
Ingeborg Torstejnson | 1867-1944 | Arbeiderpartiet | |
Åmot H |
|||
Marthe Walmsnes | Upolitisk | ||
OPPLAND (Kristians amt) |
|||
Lillehammer K |
|||
Karoline Skar | Høyre | ||
Margith Tande | Høyre | ||
Gjøvik K |
|||
Klara Haugen | Venstre | ||
BUSKERUD |
|||
Drammen K |
|||
Othilie Bie | Høyre | ||
Thrine Dietrichs | Høyre | ||
Kongsberg K |
|||
Marie Sophie Sylow Hartmann | Høyre | ||
Dagny Tobiesen | 1861-1912 | Høyre | |
Ragna Samuelsen | Arbeiderpartiet/Avholdsbevegelsen | Fellesliste | |
Marianne Hemmy | Arbeiderpartiet/Avholdsbevegelsen | Fellesliste | |
VESTFOLD (Jarlsberg og Larvik amt) |
|||
Holmestrand K |
|||
Janna Annette Berg | 1866-1934 | Totalistene (avholdsbevegelsen) | |
Horten L |
|||
Magdalene Vedeler | 1856-1926 | Høyre | |
Laura Syrrist | Høyre | ||
Bertha Christensen | Totalistene (avholdsbevegelsen) | ||
Tønsberg K |
|||
Mina Bonde | 1856-1932 | Høyre | |
Jonanne Sinding | Høyre | ||
Laura Nielsen | Høyre | ||
Sandefjord K |
|||
Henriette Ebbesen | 1853-1935 | Venstre | |
Maren Olsen | Høyre | ||
Erika Zimmermann | 1858-1933 | Høyre | |
Larvik K |
|||
Gusta Olsen | Høyre | ||
Marie Andersen | Høyre | ||
Dorthea Strøm Andersen | Venstre | ||
Anna Fjeldstad | Venstre | ||
Marie Kristoffersen | Venstre | ||
Gunda Joachimsen | Venstre | ||
Sandeherred (Sandefjord) H |
|||
Kirstine Vang Fævang | Upolitisk | ||
Marthine Hansen Lundeby | Upolitisk | ||
TELEMARK (Bratsberg amt) |
|||
Kragerø K |
|||
Marie Krogsrud | Høyre | ||
Janna Marie Danielsen | Totalistene (avholdsbvegelsen) | ||
Skien K |
|||
Kristina Hansen | Høyre | ||
Ida Thelin | Totalistene (avholdsbevegelsen) | ||
VEST-AGDER (Lister og Mandal amt) |
|||
Kristiansand K |
|||
Marie Beer | Høyre | ||
Ebba Kirsebom | Høyre | ||
Helga Refsnes | Høyre | ||
Andrea Hoch | Venstre | ||
Andrea Brunvand | Venstre | ||
Anna Jensen | Totalistene (avholdsbevegelsen) | ||
Elisabeth Rasmussen | Totalistene (avholdsbevegelsen) | ||
Vestre Moland (Lillesand) H |
|||
Gusta Heldal | Upolitisk | ||
Fredrikke Henschien | Upolitisk | ||
Sofie Michelsen | Venstre | ||
ROGALAND (Stavanger amt) |
|||
Stavanger K |
|||
Anna Backe | Arbeiderpartiet | ||
Ella Kielland | Høyre | ||
Martha M. Persen | Høyre | ||
Johanna Larsen | Høyre | ||
Anne M. Hansen | Høyre | ||
Malene Tjensvold | Totalistene (avholdsbevegelsen) | ||
Haugesund K |
|||
Lydia Amundsen | Totalistene (avholdsbevegelsen) | ||
Eigersund H |
Eller Egersund ladested? | ||
Sofie Michelsen | Venstre | ||
BERGEN |
|||
Julie Mohr | Upolitisk liste | ||
Elisabeth Espenak | Totalistene (avholdsbevegelsen) | ||
Anna Steineger | Venstre | ||
Signe Gullaksen | Arbeiderpartiet | ||
Gina Heggelund | Høyre | ||
Marie Michelsen | Høyre | ||
HORDALAND (Søndre Bergenhus amt) |
|||
Årstad (Bergen) H |
|||
Martha Falch | Upolitisk | ||
SOGN OG FJORDANE (Nordre Bergenhus amt) |
|||
Luster H |
|||
Gerhardine Helene Fredrikke Paasche | Upolitisk | ||
MØRE OG ROMSDAL (Romsdals amt) |
|||
Ålesund K |
|||
Karla Barstad | Høyre | ||
SØR-TRØNDELAG (Søndre Trondhjems amt) |
|||
Trondheim K |
|||
Antonie Løchen | Venstre | ||
Thora Storm | Venstre | ||
Henriette Kindt | Høyre | ||
Wilhelmine Midelfart | Høyre | ||
Sofie Dessen | Høyre | ||
Alise Schare | Totalistene (avholdsbevegelsen) | ||
NORDLAND |
|||
Bodø K |
|||
Hildur Rørdam | Venstre | ||
Augusta Myhre-Aspelund | Venstre | ||
Lovise Engen | Venstre | ||
Hemnes H |
|||
Johanna Falck | Upolitisk | ||
Karen Iversen | Upolitisk | ||
FINNMARK |
|||
Vardø K |
Eller Vardø H? | ||
Anna Sofie Gundersen | Venstre | ||
Nikoline Larsen | Venstre |
|