Liste over de 100 første kvinner i kommunestyrene: Forskjell mellom sideversjoner
Hopp til navigering
Hopp til søk
(Plundrer og pønter fremdeles, fintskarreværravettu) |
(Rettelse (rødme, rødme)) |
||
Linje 504: | Linje 504: | ||
| Totalistene (avholdsbevegelsen) | | Totalistene (avholdsbevegelsen) | ||
| | | | ||
|- | |||
| | |||
== AUST-AGDER (Nedenes amt) == | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
=== Vestre Moland (Lillesand) H === | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| [[Gusta Heldal]] | |||
| | |||
| Upolitisk | |||
| | |||
|- | |||
| [[Fredrikke Henschien]] | |||
| | |||
| Upolitisk | |||
| | |||
|- | |||
| [[Sofie Michelsen]] | |||
| | |||
| Venstre | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | | ||
Linje 551: | Linje 580: | ||
| Totalistene (avholdsbevegelsen) | | Totalistene (avholdsbevegelsen) | ||
| | | | ||
== ROGALAND (Stavanger amt)== | == ROGALAND (Stavanger amt)== | ||
| | | |
Sideversjonen fra 7. sep. 2012 kl. 07:15
Liste over de 100 første kvinner i kommunestyrene omfatter de kvinnene som ble innvalgt i by- og herredsstyrene ved kommunevalget 1901. Det var det første valget etter at kvinner fikk (begrenset) stemmerett ved kommunevalg.
Forklaring til tabellen
Oversikten har tatt utgangspunkt i journalist Per Helge Seglstens oversikt på ukebladet Hjemmets nettsider.[1]
Kommunene er inndelt i:
- K = kjøpstad
- L = ladested
- H = herred (landkommune)
Representantens navn
Fylke (amt) og kommune |
Født-død | Parti | Merknader | |||
---|---|---|---|---|---|---|
ØSTFOLD (Smålenenes amt) |
||||||
Fredrikshald (Halden) K |
||||||
Lina Gustavsen | Venstre | |||||
Marie Nordby | Venstre | |||||
Justine Gundersen | Venstre | |||||
Sofie Calmeyer | Høyre | |||||
Anna Davidsen | Høyre | |||||
Sarpsborg K |
||||||
Louise Andersen | Høyre | |||||
Fredrikstad K |
||||||
Cissy Mathiesen | Høyre | |||||
Nathalia Bing | Høyre | |||||
Ingertha Johnsen | Totalistene (avholdsbevegelsen) | |||||
Josefine Johansen | Totalistene (avholdsbevegelsen) | |||||
Rygge H |
||||||
Maren Lindseth | 1861-1910 | Høyre | ||||
KRISTIANIA |
||||||
Elise Heyerdahl | 1858-1921 | Høyre | ||||
Sofie Borchgrevink | 1846-1911 | Høyre | ||||
Margaretha Strøm | 1868-1917 | Arbeiderpartiet | ||||
Martha Tynæs | 1873-1930 | Arbeiderpartiet | ||||
Anne Holsen | 1856-1913 | Kvinnestemmerettsforeninger | ||||
Ragna Nielsen | 1845-1924 | Kvinnestemmerettsforeninger | ||||
AKERSHUS |
||||||
Hølen (Vestby) L |
||||||
Helene Grønberg | Upolitisk | |||||
Serine Mæhre | Upolitisk | |||||
Kaja Sælvig | Upolitisk | |||||
Amalie Bjurgren | Upolitisk | |||||
Drøbak (Frogn) L |
||||||
Eugenie Lassen | Totalistene (avholdsbevegelsen) | |||||
Eidsvoll H |
||||||
Louise Davidsen | Høyre | |||||
Agnes Lie | 1852-1915 | Venstre | ||||
HEDMARK |
||||||
Hamar K |
||||||
Anna Marie Laurentse Rørholt | Høyre | |||||
Fredrikke Waaler | Høyre | |||||
Hedvig Harboe | Høyre | |||||
Oline Holtmoen | Totalistene (avholdsbevegelsen) | |||||
Elverum H |
||||||
Ingeborg Torstejnson | 1867-1944 | Arbeiderpartiet | ||||
Åmot H |
||||||
Marthe Walmsnes | Upolitisk | |||||
OPPLAND (Kristians amt) |
||||||
Lillehammer K |
||||||
Karoline Skar | Høyre | |||||
Margith Tande | Høyre | |||||
Gjøvik K |
||||||
Klara Haugen | Venstre | |||||
BUSKERUD |
||||||
Drammen K |
||||||
Othilie Bie | Høyre | |||||
Thrine Dietrichs | Høyre | |||||
Kongsberg K |
||||||
Marie Sophie Sylow Hartmann | Høyre | |||||
Dagny Tobiesen | 1861-1912 | Høyre | ||||
Ragna Samuelsen | Arbeiderpartiet/Avholdsbevegelsen | Fellesliste | ||||
Marianne Hemmy | Arbeiderpartiet/Avholdsbevegelsen | Fellesliste | ||||
VESTFOLD (Jarlsberg og Larvik amt) |
||||||
Holmestrand K |
||||||
Janna Annette Berg | 1866-1934 | Totalistene (avholdsbevegelsen) | ||||
Horten L |
||||||
Magdalene Vedeler | 1856-1926 | Høyre | ||||
Laura Syrrist | Høyre | |||||
Bertha Christensen | Totalistene (avholdsbevegelsen) | |||||
Tønsberg K |
||||||
Mina Bonde | 1856-1932 | Høyre | ||||
Jonanne Sinding | Høyre | |||||
Laura Nielsen | Høyre | |||||
Sandefjord K |
||||||
Henriette Ebbesen | 1853-1935 | Venstre | ||||
Maren Olsen | Høyre | |||||
Erika Zimmermann | 1858-1933 | Høyre | ||||
Larvik K |
||||||
Gusta Olsen | Høyre | |||||
Marie Andersen | Høyre | |||||
Dorthea Strøm Andersen | Venstre | |||||
Anna Fjeldstad | Venstre | |||||
Marie Kristoffersen | Venstre | |||||
Gunda Joachimsen | Venstre | |||||
Sandeherred (Sandefjord) H |
||||||
Kirstine Vang Fævang | Upolitisk | |||||
Marthine Hansen Lundeby | Upolitisk | |||||
TELEMARK (Bratsberg amt) |
||||||
Kragerø K |
||||||
Marie Krogsrud | Høyre | |||||
Janna Marie Danielsen | Totalistene (avholdsbvegelsen) | |||||
Skien K |
||||||
Kristina Hansen | Høyre | |||||
Ida Thelin | Totalistene (avholdsbevegelsen) | |||||
AUST-AGDER (Nedenes amt) |
||||||
Vestre Moland (Lillesand) H |
||||||
Gusta Heldal | Upolitisk | |||||
Fredrikke Henschien | Upolitisk | |||||
Sofie Michelsen | Venstre | |||||
VEST-AGDER (Lister og Mandal amt) |
||||||
Kristiansand K |
||||||
Marie Beer | Høyre | |||||
Ebba Kirsebom | Høyre | |||||
Helga Refsnes | Høyre | |||||
Andrea Hoch | Venstre | |||||
Andrea Brunvand | Venstre | |||||
Anna Jensen | Totalistene (avholdsbevegelsen) | |||||
Elisabeth Rasmussen | Totalistene (avholdsbevegelsen) |
ROGALAND (Stavanger amt) |
||||
Stavanger K |
||||||
Anna Backe | Arbeiderpartiet | |||||
Ella Kielland | Høyre | |||||
Martha M. Persen | Høyre | |||||
Johanna Larsen | Høyre | |||||
Anne M. Hansen | Høyre | |||||
Malene Tjensvold | Totalistene (avholdsbevegelsen) | |||||
Haugesund K |
||||||
Lydia Amundsen | Totalistene (avholdsbevegelsen) | |||||
Eigersund H |
Eller Egersund ladested? | |||||
Sofie Michelsen | Venstre | |||||
BERGEN |
||||||
Julie Mohr | Upolitisk liste | |||||
Elisabeth Espenak | Totalistene (avholdsbevegelsen) | |||||
Anna Steineger | Venstre | |||||
Signe Gullaksen | Arbeiderpartiet | |||||
Gina Heggelund | Høyre | |||||
Marie Michelsen | Høyre | |||||
HORDALAND (Søndre Bergenhus amt) |
||||||
Årstad (Bergen) H |
||||||
Martha Falch | Upolitisk | |||||
SOGN OG FJORDANE (Nordre Bergenhus amt) |
||||||
Luster H |
||||||
Gerhardine Helene Fredrikke Paasche | Upolitisk | |||||
MØRE OG ROMSDAL (Romsdals amt) |
||||||
Ålesund K |
||||||
Karla Barstad | Høyre | |||||
SØR-TRØNDELAG (Søndre Trondhjems amt) |
||||||
Trondheim K |
||||||
Antonie Løchen | Venstre | |||||
Thora Storm | Venstre | |||||
Henriette Kindt | Høyre | |||||
Wilhelmine Midelfart | Høyre | |||||
Sofie Dessen | Høyre | |||||
Alise Schare | Totalistene (avholdsbevegelsen) | |||||
NORDLAND |
||||||
Bodø K |
||||||
Hildur Rørdam | Venstre | |||||
Augusta Myhre-Aspelund | Venstre | |||||
Lovise Engen | Venstre | |||||
Hemnes H |
||||||
Johanna Falck | Upolitisk | |||||
Karen Iversen | Upolitisk | |||||
FINNMARK |
||||||
Vardø K |
Eller Vardø H? | |||||
Anna Sofie Gundersen | Venstre | |||||
Nikoline Larsen | Venstre |
|