Kommunestyrerepresentanter i Harstad 1904-1964

Fra lokalhistoriewiki.no
Hopp til: navigasjon, søk
Harstad Formannskap ca. 1927. Fra venstre: Smedmester Anton Edvard Carlsen (Ap), overrettssakfører Ole Chr. Kind (Ap), redaktør Sigurd Simensen (Komm.), ligningssjef Jentoft Ness (Avhp), ordfører Erland Frisvold (H/FrV), ingeniør Kristian Strøm (H/FrV), kaptein Chr. Tysland (V), rørleggermester Jonas Sæbø (Avhp).
Foto: Harstad kommunes arkiv.

Valgene 1903

  • Borgerlisten (9 av 20 representanter): Distriktslæge Hans Nissen Buck, (Amtsing). Nicolai Saxegaard, Ing. Reidar Kaarbø, Kjøpmann Johan Andersen, Gårdbruker Mikkel Henriksen, Agent Andreas Vorren, Kirkesanger Gunnar Amundsen, Agent Johan Mikkelsen, Kjøpmann Elias Hoel.
  • Arbeiderlisten (5 av 20 representanter): Smed J. C. Dahl, Snekker Ole Madsen, Skysskaffer Søren Hartvigsen, Gårdbruker Joakim Thorbergsen, Skredder K. M. Karlsen (han hadde forfall og som vara møtte Bendiks Markussen).
  • Harstad Håndverks- og Industriliste: (4 av 20 representanter): Blikkenslager Jørgen Kristoffersen, Malermester Bernhard Gaarde, Smedformann Jonas Sæbø, Snekkermester Nils A. Hunstad.
  • Den militære liste (2 20 representanter): Major F. Herdal, Sersjant Aas.

Valgene 1904

  • Håndverk- og industriforeningens liste: 1 av 20 repr.: Malermester Bernhard Gaarde.
  • Arbeiderpartiet: 7 av 20 repr.: Tollbetjent Knut Okkenhaug (ordf. 1905-1906), murer Iver Pedersen, smed Anton Edvard Carlsen, snekker Ole Madsen, bryggemann Hans Haukebø, Hans Simonsen-Sparboe, formann J. Bahr.
  • Borgerlisten: 8 av 20 repr.: Nicolai Saxegaard (ordf. 1906-1907), distriktslæge Hans Nissen Buck (ordf. 1904-1905), ingeniør Reidar Kaarbø, gårdbruker Mikkel Henriksen, agent Andreas Vorren, agent Johan Mikkelsen, kjøpmann Johan Andersen, slakter Aron Rasmussen.
  • Samlingspartiet: 2 av 20 repr.: Agent Johan Dahl, huseier Carl J. Holm.
  • Den militære listen: 2 av 20 repr.: Kaptein Ivar Lund , furer Berg.

Valgene 1907

Valgene 1910

  • Avholdspartiet: 3 av 20 repr.: Skomakermester Ole Eriksen, fru postmester Petrea Dahl, verkseier Edvard Tangen.
  • Venstre: 5 av 20 repr.: Kemner Nicolai Bardal, bankdirektør Andreas Vorren, murer Iver Pedersen, kjøpmann Andreas Fuhr, redaktør Rasmus L. Eide.
  • Borgerpartiet: 8 av 20 repr.: Kaptein Erland Frisvold (ordf. 1911-1913), postmester Johan Thurn (ordf. 1913-1914), snekkermester Nils Hunstad, gårdbruker Mikkel Henriksen, agent Johan Mikkelsen, overrettssakfører Ole R. W. Klem, kjøpmann Johan Stangnæs, agent Anton Nergaard,
  • Arbeidernes liste: 4 av 20 repr.: Agent Hans Simonsen-Sparboe, smed Anton Edvard Carlsen, kobberslager Jens Hansen jr., gårdbruker Joakim Torbergsen.

Valgene 1913

Borgrerpartiet. 6 av 20 repr.: Kaptein Erland Frisvold, redaktør Nicolai Bardal, kjøpmann Andreas Fuhr, grosserer Bertheus J. Nilsen, snekker Nils Hunstad, agent Johannes Andreassen.

  • Avholdspartiet: 4 av 20 repr.: Fru Petrea Dahl, skolebestyrer Nils Andreas Bjørhovde, forretningsfører Jentoft Ness, politibetjent Adolf Holm.
  • Arbeiderpartiet: 4 av 20 repr.: Reisende Hans Simonsen-Sparboe, støperimester H. Gustavsen, montør H. Soelseth, maskinist R Granstrøm.
  • Folkepartiet: 3 av 20 repr.: Blikkenslager Jørgen Kristoffersen, agent Johan Mikkelsen, verkseier H. Pedersen.
  • Venstre: 3 av 20 repr.: Major Eystein Kvam (ordf. 1914-1917), overrettssakfører Bernhard Mathisen, lærer E. Bertelsen.

Valgene 1916

  • Arbeiderpartiet: 7 av 20 repr.:Smed Anton Edvard Carlsen, agent Hans Simonsen-Sparboe (ordf. 1917-1918), lærer Mikalsen, støpemester Gustavsen, snekker Karl Storø, murer R. Kristoffersen, maler Alsaker.
  • Venstre: 5 av 20 repr.: Bankdirektør Andreas Vorren, disponent Hallesen, overrettssakfører Klem, overrettssakfører Bernhard Mathisen, blikkenslager Jørgen Kristoffersen.
  • Avholdspartiet: 4 av 20 repr.: Furer Helø, kjøpmann Thorvald Hoel (ordf. 1918-1919), brannmann Sæbø, voldmester Arne Rokvam.
  • Borgerpartiet: 4 av 20 repr.: Amtsingeniør Nicolai Saxegaard, redaktør Nicolai Bardal (ordf. 1919-1921), ingeniør Kristian Strøm, bankchef Godske.

Valgene 1919

  • Borgerpartiet: 7 av 20 repr.: Kaptein Erland Frisvold, grosserer Bertheus J. Nilsen, kjøpmann Thorvald Hoel, premiærløytnant Nicolai Bardal (ordf. 1919-1921), kjøpmann Andreas Fuhr, direktør Sven Nielsen, disponent Ivar Frederiksen.
  • Venstre: 6 av 20 repr.: Overrettssakfører Bernhard Mathisen (ordf. 1921-1923), redaktør Karl Sjurseth, lærer Tollef Bertelsen, generalmajor Bertram Rud, kjøpmann Ole Eriksen, bokholder Ole Martin Skaanes.
  • Arbeiderpariet: 5 av 20 repr.: Vognmann Karl Mikkelsen, handlende Karl Storø, fru Sofie Schei, kobberslager Jens Hansen, smed P. A. Pettersen.
  • Avholdspartiet: 2 av 20 repr.: Skolebestyrer Nils Andreas Bjørhovde, verkseier Sæbø.

Valgene 1922

Valgene 1925

Valgene 1928

Valgene 1931

  • Høyre og Frisinnede Venstre. 8 av 28 repr.: Kaptein Nils J. Hunstad (ordf. 1932-1935), overlæge Gunnar Johnson, ingeniør Kristian Strøm, disponent P. Sandvig, kjøpmann Eilert Mathisen, kaptein O. Kristoffersen, forretningsmann J. Kind, overrettssakfører Per Spilling.
  • Venstre: 5 av 28 repr.: Overrettssakfører Sigurd Saue, kaptein Ole Magnus Skaanes, ingeniør Knut Vaarum, overrettssakfører Alf Haaland, bakermester Jørgen Johansen.
  • Avholdspartiet. 1 av 28 repr.: Eksp. Johs. Bottolfsen.
  • Abeiderpartiet: 8 av 28 repr.: Havnebetjent Hans Stordahl, overrettssakfører O. Chr. Kind, lærer Israel Wulff, bestyrer Nils Olsen, bokholder Albert Koch, smed Mikal Hanssen, maskinist (Kristian) Magdalus Kristiansen, snekker Hilmar Ervik.
  • Kommunistene(NKP): 6 av 28 repr.: Redaktør Sigurd Simensen, vognmann Aage Rønning, snekkermester Karl Storø, bokbinder Thore Kvendseth, overrettssakfører Johs. Harr-Rasmussen, maskinist Peder Hernæs.

Valgene 1934

  • Høyre og Frisinnede Venstre: 8 av 28 repr.: Kaptein Nils J. Hunstad, ingeniør Agnar Kaarbø, tollbestyrer C. A. Okkenhaug, ingeniør Kristian Strøm, grosserer Bertheus J. Nilsen, postmester Leif Falch, kjøpmann Jermund Kinn, direktør Ivar Fredriksen.
  • Arbeiderpartiet: 10 av 28 repr.: Havnebetjent Hans Stordahl (ordf. 1935-1938), overrettssakfører Ole Chr. Kind, forretningsfører Harald Mikkelsen, skredder Ragnvald Graadahl, handelsskolerlærer Nils Olsen, snekker Johan Eriksen, driftsbestyrer Mads Nygård, typograf Peder L. Hanssen, montør Wilhelm Østgaard-Hansen.
  • Kommunistene (NKP): 4 av 28 repr.: Redaktør Sigurd Simensen, overrettssakfører Johannes Harr (Rasmussen), bokbinder Thore Kvendseth, snekker Karl Storø.
  • Venstre: 3 av 28 repr.: Løytnant J. Lund, lensmann Hans Aamnes, stadslæge Sophus Wilhelm Brochmann.
  • De uavhengige. 3 av 28 repr.: Verksmester Gabriel Bendiksen, støperimester Ragnvald Pedersen, kaptein Chr. Tysland.

Valgene 1937

Valgene 1945

  • Høyre: 6 av 28 repr.: Major Nils J. Hunstad, verkstedeier Sigvart Bach, disponent Jacob N. Holst, banksjef Thorleif Kulseng, disponent Sverre Sæbø, husmor Anna Haaland.
  • Borgerlig samlingsparti: 3 av 28 repr.: Høyesterettsadvokat Sigurd Saue, meieribestyrer Magnus Helleland, ingeniør Agnar Kaarbø.
  • Venstre: 3 av 28 repr.: Hans Aamnes, skolebestyrer Tollef Bertelsen, utskiftningsformann Sigurd Kaasen.
  • Arbeiderpartiet: 7 av 28 repr.: Kjelsmed Leon Johansen, havnebetjent Hans Stordahl, skredder Ragnvald Graadahl, lærer Bendiks Gunnesdal, telefonformann Wilh. Østgaard-Hansen, telegrafbestyrer Sigurd Torgersen, fabrikkformann Arne Thorbergsen.
  • Kommunistene (NKP): 9 av 28 repr.: Rørlegger Sigurd Simensen (ordf. 1946-1947), cand mag. Hans Fr. Giæver, adjunkt Kate Wendelborg, arbeider Endor Hansen, maskinist William Tvedt, arbeider Konrad Kolbeinsen, student Kristen Knutsen, bakermester Peder Moen, læge Hanna Mustaparta.

Valgene 1947

Valgene 1951

  • Høyre: 10 av 28 repr.: Thorleif Kulseng, Einar Rønning, Rebekka Bjørhovde, Sigurd Saue, Finn Owren, Sverre Schjelderup, Bjørn Johannessen, Leif Bothner (ordf. 1952-1955), Ellif Mikkerlsen, Georg Gudmundsen.
  • Venstre: 4 av 28 repr.: Emil Rafter, Fredrik Anderssen, John Lund og Norma Hellebust,
  • Ungdommens upolitiske liste: 1 av 28 repr.: Karl Knutsen
  • Arbeiderpartiet: 10 av 28 repr: Magne Jønsson, Leon Johansen, Dagmar Andreassen, O. Chr. Kind, Arne Thorbergsen, Wilh. Østgaard Hansen, Asbjørn Johansen, Othar Kvendseth, Ragnvald Graadahl, Jarle Bestun.
  • Kommunistene: 3 av 28 repr.: Sigurd Simensen, Hans Fredrik Giæver, Aage Rønning.

Valgene 1955

  • Høyre: 15 av 29 repr.: Disponent Leif Bothner (ordf. 1956-1960), overlege Sverre Schjelderup, husmor Rebekka Bjørhovde, skreddermester Bjarne Christoffersen, bakermester Karl E. Johnsen, formann Georg Gudmundsen, kjøpmann Karl Knutsen, disponent Håkon Giving, kontorfullmektig Reidar Kleven, husmor Margareth Rønning, kjøpmann Einar Rønning, arkitekt John Bjørhovde, agent Ellif Mikkelsen, adjunkt Fridthjof Eide, bokholder Leif Bruun.
  • Arbeiderpartiet. 10 av 29 repr.: Husmor Dagmar Andreassen, sekretær Magne Jønsson, overrettssakfører O. Chr. Kind, lærer Oskar Haldorsen, bademester Leon Johansen, husmor Johanna Jørgensen, fabrikkformann Arne Thorbergsen, sosialsjef Nils Olsen, telefonformann Wilh. Østgaard- Hansen, skredder Ragnvald Graadahl.
  • Venstre: 3 av 29 repr.: Banksjef Fredrik Anderssen, lege Sevald Bertelsen, avdelingssjef John Eid Olsson.
  • Kommunistene: 1 av 29 repr.: Lektor Hans Fredrik Giæver.

Valgene 1959

  • Høyre: 17 av 29 repr.: Leif Bothner (ordf. 1960-1964), Bjarne Christoffersen, Bjørn Johannessen, Sverre Schjelderup, Marit Schjelderup, Margaret Rønning, Aksel Jacobsen, John Bjørhovde, Per Knutsen, Georg Gudmundsen, Per Røberg, O. Snefjellå, Arne Bergan, H. Angel Olsen, Fridtjof Eide, Knut Soleglad, Mikal Corneliussen.
  • Venstre: 3 av 29 repr.: Sevald Bertelsen, John Eid Olsson, Leif Akselsen.
  • Arbeiderpartiet: 9 av 29 repr.: Magne Jønsson, Dagmar Andreassen, Erling Hall-Hofsø, Oskar Haldorsen, Leon Johansen, Arne Thorbergsen, Johanna Jørgensen, Emil Strøm, Gustav Raastad.

Valgene senere år

Se Kommunestyrerepresentanter i Harstad etter 1964

Kilder

  • I kildene er ofte fornavnene på representantene forkortet. Leksikonet vil gjerne ha hjelp til å finne fullt navn. Meldinger om dette kan sendes: greppen@gmail.com.