Liste over Norges største grunneiere

Fra lokalhistoriewiki.no
Hopp til: navigasjon, søk

Her er en liste over noen av Norges største grunneiere. Opplysningene kommer fra Brønnøysundregistrene og Proff, samt fra virksomhetenes egne nettsider.

Listen

NR NAVN ADRESSE AREAL NETTSIDE
1 Statskog SF 7801 Namsos ca 60.000.000 dekar www.statskog.no
2 Finnmarkseiendommen Finnmárkkuopmodat 9700 Lakselv ca 46.000.000 dekar www.fefo.no
3 Skjåk Almenning 2690 Skjåk ca 2.000.000 dekar www.skjak-almenning.no
4 Forsvarsbygg 0103 Oslo ca 1.377.000 dekar www.forsvarsbygg.no
5 AS Meraker Brug 7530 Meråker ca 1.300.000 dekar www.merakerbrug.no
6 Oppdal Bygdealmenning 7341 Oppdal ca 1.161.000 dekar oba.oppdal.com
7 AS Værdalsbruket 7660 Vuku ca 900.000 dekar www.verdalsbruket.no
8 Opplysningsvesenets fond 0105 Oslo ca 875.000 dekar www.ovf.no
9 Namdal Bruk AS 7892 Trones ca 713.000 dekar www.namdalbruk.no
10 Ulvig Kiær AS 7870 Grong ca 700.000 dekar www.ulvig-kiar.no
11 Plahtes Eiendommer 7980 Terråk ca 670.000 dekar www.plahte.no
12 Trysil Kommuneskoger KF 2420 Trysil ca 640.000 dekar www.trysilkommuneskoger.no
13 Treschow-Fritzøe AS 3255 Larvik ca 615.000 dekar www.fritzoe.no
14 Firma Albert Collett ANS 7822 Bangsund ca 570.000 dekar www.collett.no
15 Løvenskiold-Vækerø AS 0212 Oslo ca 433.000 dekar www.lovenskiold.no
16 Thomas Angells Stiftelser 7013 Trondheim ca 400.000 dekar www.thomasangell.no
17 Mathiesen Eidsvold Værk ANS 2091 Hurdal ca 350.000 dekar www.mev.no
18 Maarfjell AS 3656 Atrå ca 340.000 dekar www.maarfjell.no
19 Løvenskiold-Fossum 3701 Skien ca 330.000 dekar www.lfossum.no
20 Mathiesen-Atna AS 2476 Atna ca 330.000 dekar www.mathiesen-atna.no
21 Pihl AS 2610 Mesnali ca 250.000 dekar www.pihlske.no
22 Espedalen Bygdealmenning 2643 Skåbu ca 240.000 dekar
23 Romedal Almenning 2330 Vallset ca 240.000 dekar rasa.no
24 Cappelen Holding AS 3831 Ulefoss ca 227.000 dekar www.cho.no
25 Kiær Mykleby 2480 Koppang ca 225.000 dekar www.kiar-mykleby.no
26 Løiten Almenning 2340 Løten ca 225.000 dekar www.loitenalmenning.no
27 Vang Almenning 2340 Løten ca 220.000 dekar vangalmenning.no
28 Steinkjer Kommuneskoger-Ogndalsbruket KF 7729 Steinkjer ca 218.000 dekar www.steinkjer-kommuneskoger.no
29 Stangeskovene AS 1930 Aurskog ca 215.000 dekar www.stangeskovene.no
30 Opdal Renkompani DA 3632 Uvdal ca 206.000 dekar www.opdalrenkompani.no
31 KF Stor-Elvdal Kommuneskoger 2480 Koppang ca 200.000 dekar kommuneskog.net
32 Gran Almenning 2750 Gran ca 177.000 dekar www.gran-almenning.no
33 Oslo Kommune Bymiljøetaten 0663 Oslo ca 166.000 dekar www.bymiljoetaten.oslo.kommune.no
34 AS Kistefos Træsliberi 2882 Dokka ca 160.000 dekar www.kistefos-tre.no
35 IS Laagefjeld Sameie 3864 Rauland ca 146.000 dekar
36 Aall Ulefos 3830 Ulefoss ca 142.000 dekar
37 Stange Almenning 2330 Vallset ca 127.000 dekar rasa.no
38 Furnes almenning 2380 Brumunddal ca 116.000 dekar www.furnesalmenning.no
39 Kasa og Strand sameige 2977 Øye ca 114.000 dekar www.kasa-strand.no
40 Leksvik Bygdeallmenning 7120 Leksvik ca 111.000 dekar www.leksvikba.no

Litteratur

  • Irene Runningen, Almenningsretten i et dynamisk samfunn (mastergradsoppgave), Ås 2005

Lenker