Lurøy kommune

Fra lokalhistoriewiki.no
Hopp til navigering Hopp til søk
Lurøy
1834 Luroy komm.png
Basisdata
Kommunenummer 1834
Fylke Nordland
Kommunesenter Onøy/Tonnes
Areal 265.16  km²
Areal land 258.2  km²
Areal vann 6.96  km²
Folketall 1 948 (2025)
Målform Bokmål
Nettside Nettside

Lurøy er en øykommune på Helgeland i Nordland fylke. Kommunen består av fastland og et stort antall øyer, hvor folket bor spredt i små bygdesamfunn. Innbyggerne i kommunen fordeler seg på øyer og fastland med en fordelingsprosent på rundt 60/40 %.

For å komme seg rundt i kommunen kan man benytte ferge eller hurtigbåt. Ferge går fra Stokkvågen, mens hurtigbåt kan tas fra Stokkvågen eller Tonnes på fastlandet. De fleste øyer med bosetting anløpes av både ferge og hurtigbåt, og det er daglig hurtigbåtforbindelse til/fra Sandnessjøen og Bodø.

Lurøy kystlag, et lokallag av Forbundet KYSTEN, holder til i kommunen.

Gårder på Lurøy

Historisk sett var Lurøy-landet delt inn i navngitte gårder. Disse gårdene ble brukt i folketellinger og skatteregistre og er nyttige for slektsforskning.

Gårdskart

Merk: Koordinatene er omtrentlige. Kartet er delt inn i deler i samsvar med tellingskrets i folketellingen i Norge i 1920. Dette kartet vil inneholde ett gårdsnavn per gårdsnummer; andre gårdsnavn eller underavdelingsnumre kan finnes.

Lurøykart med gårdsnavn

Gårdsnavn og gårdsnummer

Følgende er gårdene i Lurøy kommune, slik de er oppført i O. Ryghs serie «Norske Gaardnavne», hvis Nordland-bind ble utgitt i 1905.

Se Digital Norske Gaardnavne - Nordland

Gårdsnumrene brukes i noen folketellinger, og tall som er nær hverandre indikerer at disse gårdene ligger geografisk nær hverandre. Håndskrevne norske kilder, spesielt de før 1800, kan bruke varianter av disse navnene. For registrerte varianter før 1723, se den digitale versjonen av O. Rygh.

Gårdsnavn ble ofte brukt som en del av norske navn, i tillegg til personens fornavn og patronym eller arvede etternavn. Noen familier beholdt gårdsnavnet, eller toponymet, som etternavn da de emigrerte, så i slike tilfeller kan det å spore et etternavn fortelle deg spesifikt hvor i Norge familien kom fra. Denne tradisjonen begynte å endre seg på midten til slutten av 1800-tallet, og arvede etternavn ble lovfestet i 1923.

Gårdsnavn Gårdsnumrene
Lovunden 1
Grønningen 2
Troldøen 3
Sengsdraget 4
Juløen 5
Risvær 6
Solvær søndre 7
Moflaget 8
Slaaterøen 9
Ulvøen 10
Lunderøen 11
Solvær norde 12
Reløen 13
Kvitvær 14
Sandvær 15
Maavær 16
Sutternes 17
Lurøen (island) 18
Svinøen 19
Onøen indre 20
Onøen ytre 21
Stoksvik 22
Sjonøen 23
Sundet 24
Klippingvaag 25
Kokviken 25, 3
Silen 26
Bogen 27
Røitvik 28
Selnes 29
Haugland 30
Aas (Ås) 31
Vatnet 32
Bratland 33
Lien 34
Olvikvatnet 35
Alderen 36
Hjart 37
Aspnes 38
Ørnes 39
Stuvland 40
Okstind 41
Fingammen 42
Kvinen 43
Konsvik 44
Kokviken 45
Aspdalen 46
Tonnes 47
Kvarøen indre 48
Kvarøen ytre 49
Hestmoen 50
Nesøen søndre 51

Se også

Kilder og litteratur

Denne sida er ei spire.
Du kan hjelpe den
til å vokse seg
stor og sterk!
Quercus robur1 ies.jpg
Denne sida er ei spire.
Du kan hjelpe henne
til å vekse seg
stor og sterk!