Skihytta i Tromsø
Skihytta i Tromsø ligger på Rismålshaugen, og ble bygd i 1914. Forhistoria til hytta går tilbake til 1897, da Tromsø Skiklub ble stiftet, med formål om å få medlemmene til å komme seg ut i naturen på ski, i en blanding av friluftsliv, selskapelighet og sport. Foreningen arrangerte premieskirenn, fakkelturer og andre utflukter. Denne skiinteressen bidro til at man i 1899 la planer om et sportshotell på Tromsøya, det ble tenkt lagt til Vardenterrenget og skulle inneholde en klubbstue med øl- og vinrett, og en egen damestue. Man oppnådde øl- og vinrett, men prosjektet stoppet opp.
På 1910-tallet ble det vanligere med lengre skiturer enn før, og samme år tok Skiklubbens formann Carl Lian i en avisartikkel til orde for en offentlig skihytte nord på øya. Skiklubbens formann Karl Moen ga denne tanken den varmeste støtte og ba folk om å slutte opp om klubben med mål om at det skulle reises en skihytte. I 1912 holdt Tromsø skiklub et karneval til inntekt for bygging av en skihytte, og de kunne i 1913 melde om at ei tomt på 40 mål ble kjøpt på Rismålshaugen og at tegninger var under utarbeidelse. Styret oppfordret til å gi bidrag og støtte skimarkedet, og markedet som ble åpnet i håndverkeren ble en stor suksess, og ga et pent økonomisk utbytte. Skimarkedet bød på et stort program med guttemusikk, variete, orkester, øl, pølshall, tombola, ringspill, skytebane og heksekabinett. Men den største overraskelsen var den svevende mannen sies det. i løpet av 1913 - 1914 ble Skihytta reist, den var tegnet av ingeniør Walderhaug og var tømret av Peter Tessem og hans folk.
Hytta ble åpnet den 5. april 1914, og byens skiløpere hadde nå fått ett nytt mål for skiturene sine, og et hyggelig tilholdssted både sommer og vinter. Skihytta har historisk sett vært et yndet turmål for utfart, og et viktig samlingspunkt for turfolk og aktive skiløpere. Det fortelles at " det var varme paa peisen, og humør og kaffe, og trækspil i storstuen" Medlemmer kom inn gratis, mens andre måtte betale 25 øre. Det fortelles at aktiviteten tok seg kraftig opp etter at skihytta sto ferdig.
I kulturminneåret 1997 ble skihytta kåret til byens offisielle kulturminne under den landsomfattende kulturminnestafetten. I de siste årene er skihytta satt i stand, og hytta fremstår i dag som et bynært utfartssted.
Kilder
Koordinater: 69.68888629° N 18.953056° Ø