Lars Eriksen Gåserud
Hopp til navigering
Hopp til søk
Arbeid pågår: Vennligst ikke rediger artikkelen mens arbeidet pågår. Se redigeringshistorikken for detaljer.
Det har trolig ikke vært gjort noen endringer på artikkelen den siste uka. I så fall kan denne markeringa fjernes, men sjekk redigeringshistorikken og eventuelt diskusjonssida først.
Det har trolig ikke vært gjort noen endringer på artikkelen den siste uka. I så fall kan denne markeringa fjernes, men sjekk redigeringshistorikken og eventuelt diskusjonssida først.
Lars Eriksen Gåserud (født ca. 1706, død 1787) var bonde på Gåserud, en mindre gard i Østlia i Balke sokn på Toten.
Han gifta seg 28. desember (fjerde juledag) 1747 med Marte Olsdatter (ca. 1726–1801), som var ca. 20 år yngre enn han. Da bryllupet sto, var begge bosatt på Gåserud. Marte og Lars fikk i hvert fall disse barna: Marte Olsdatter Gåserud (ca. 1706–87)
- Erik, gift med Marte Nilsdatter, overtok garden.
- Elias
- Ole
- Kristen
- Marte (død før 1801)
- Johan (1766–1852), gift med Marte Kristiansdatter fra Austre Mell-Kvem, kjøpte Nistuggua Nøkleby i Kolbu.
81 1/2 år.
Kilder og litteratur
- Lars Ericks i Ministerialbok for Toten prestegjeld 1734-1751 (brudgom) fra Digitalarkivet
- (avdød) {{{2}}} i {{{3}}} fra Digitalarkivet
- Skiftekort Marte Olsdatter Gåserud (1801) fra Digitalarkivet