Runestein

Fra lokalhistoriewiki.no
Sideversjon per 20. mai 2008 kl. 22:23 av Cnyborg (samtale | bidrag) (Ny side: {{thumb høyre|Granavollen runestein01.jpg|Runesteinen på Granavollen.<br />''Foto: John Erling Blad''}} En '''runestein''' er en stein med innrissede runer. De ble reist til minne...)
(diff) ← Eldre sideversjon | Nåværende sideversjon (diff) | Nyere sideversjon → (diff)
Hopp til navigering Hopp til søk

Mal:Thumb høyre En runestein er en stein med innrissede runer. De ble reist til minne om personer eller handlinger. Størrelsen varierer fra nokså små steiner til store bautaer. Innskriften er i en del tilfeller kombinert med figurer, og det kan være border rundt teksten. Språket er ofte poetisk, og dette gjør i noen tilfeller innskriften vanskelig å tyde med sikkerhet.

Det finnes runesteiner i alle deler av Skandinavia. Angivelige runesteiner i Nord-Amerika er kontroversielle. De brukes av enkelte som bevis for nordisk bosetning der i vikingtiden, mens andre mener det dreier seg om naturlige furer i steinene eller senere falsknerier.