Kjeldearkiv:Kathie Nessa (Migrasjonsminne)

Fra lokalhistoriewiki.no
Hopp til navigering Hopp til søk
Kathie Nessa (Migrasjonsminne)
Kjeldeinformasjon
Navn: Kathie Nessa
Tema: Migrasjonsminne
Sted: Bergen
Tidsrom: 16. august 2024
Metode for nedtegning: Videointervju
Beskrivelse: Dette er et intervju med Kathie Nessa.
Viktig: Denne artikkelen kan kun endres av administratorer. Dersom endringer trengs, vennligst ta dette opp på artikkelens samtaleside eller med en administrator.

I dette intervjuet deler Kathie Nessa, som har norsk og dansk bakgrunn, historia om utvandringa i familien og den varige kulturarva. Ho følgjer slekta si tilbake til 1500‑talet og fortel korleis to tippoldemor‑systrer utvandra frå Bergen til Iowa, der dei kvar for seg kjøpte ein gard og vart ein del av norske miljø i Midtvesten. Ho forklarar korleis norsk identitet vart halden ved lag gjennom kyrkjeliv og mattradisjonar som lefse, kumle og lutefisk, samstundes som språket forsvann med generasjonane. Intervjuet løftar òg fram korleis avgrensa moglegheiter i Noreg og tilgang til jordbruksland i Midtvesten var viktige drivkrefter bak utvandringa, og korleis Noregsturar og slektsband framleis styrkjer ei sterk norsk identitetskjenning i familien. Intervju ved Negusse Berhe. 00:00 – Introduksjon og familie­bakgrunn 01:00 – Slektsgransking og tidlege norske røter 03:00 – Tippoldefar si rolle som prest og postopnar 04:30 – Utvandring til USA og familiebruk i Iowa 06:00 – Norsk‑amerikanske miljø i Iowa 07:30 – Språk og kulturelle tradisjonar i familien 09:00 – Slektsstemne og kontakt med Noreg 11:00 – Inntrykk av Noreg og folket 13:30 – Utdanning og sosial mobilitet i USA 15:30 – Grunnar til utvandring frå Noreg og Danmark 17:00 – Arbeidsliv og familieband gjennom generasjonar 18:30 – Å halde norsk identitet ved lag i USA 20:00 – Livet på garden og landhandelen 22:00 – Refleksjonar om kulturarv og mattradisjonar

Intervju

Videointervju hos Fylkesarkivet i Vestland.

Kathie Nessa (Migrasjonsminne) er et intervju fra Memoar, og er lagt ut under lisensen cc-by-sa. Ettersom det er en kjeldeartikkel, kan den ikke redigeres fritt. Meld i stedet fra til en administrator dersom du finner noe som bør endres.

Flere slike intervjuer finner du i kategorien Kategori:Memoar og dens underkategorier.<br/