Steinstua under Kolbjørnrud (Nakkerud)

Fra lokalhistoriewiki.no
Hopp til navigering Hopp til søk
Steinstua under Kolbjørnrud
Lw Steinstua under Kolbjørnrud (Nakkerud) 2024.png
Steinstua. Rester etter grunnmuren kan sees omtrent 10 meter øst for hytta som ligger på plassen i dag, ved de grønne plantene helt til høyre i bildet.
Sted: Nakkerud
Fylke: Buskerud
Kommune: Ringerike
Steinstua. Utsnitt fra norgeskart.no
Utsnitt av kart fra 1869 der Steinstua er inntegnet. Inntegningen er gjort i etterkant.[1]

Steinstua under Kolbjørnrud, Nakkerud i Ringerike kommune, er en tidligere husmannsplass. De gamle husene er borte, og det er bygd opp en fritidseiendom på plassen. Spor etter huset i Steinstua er å finner omtrent 10 meter unna det nåværende huset, i retning mot det som kalles «Roschers ridesti», påvist av Arvid Bråten i 2024.[2]

De første vi med sikkerhet vet om som bodde i Steinstua er Lars Sørensen og hans familie, nevnt i folketellinga fra 1865. Disse er nevnt som husmannsfolk. Lars kom opprinnelig fra Fegrienga på Tyristrand og hadde nok bodd flere steder, både på Tyristrand og Nakkerud, lant annet i Stryta, før han kom til Steinstua.

Seinere bodde datteren til Lars, Anne («Anne Steinstua») og hennes sønn Lars på plassen. Anne døde i 1912, Lars i 1916. Grunnen der Steinstua lå, hører i dag til eiendommen gnr. 259, bnr. 12.

Se også

Referanser

  1. Kart 19B 1 fra 1869. Kartverkets historiske kart.
  2. Muntlige opplysninger gitt i 2024 av Arvid Bråten f. 1947.

Eksterne lenker

Koordinater: 60.0600039° N 10.062140° Ø