Bækkevold (Vang gnr. 38/5)
| Bækkevold | |
|---|---|
| Alt. navn: | Bekkevoll |
| Utskilt: | 1864 |
| Fylke: | Innlandet |
| Kommune: | Hamar |
| Gnr.: | 38 |
| Bnr: | 5 |
| Type: | Ubebygd areal |
| Denne siden er en del av prosjektet Digital bygdebok for Vang i Hedmark, som utarbeides av Vang historielag i samarbeid med Lokalhistoriewiki. Prosjektet bruker eksterne lenker i løpende tekst til den trykte Vangsboka som en tilpasning for bygdeboka. | |
Bækkevold er en ubebygd eiendom i gamle Vang kommune, nåværende Hamar kommune. Eiendommen ble fradelt Søndre Lier i 1864 som et mindre bruk til tidligere eier, men er nå etter fradelinger et ubebygd areal. Tomta der husene på Bækkevold lå, er senere fradelt som eiendommen Åsheim. Bækkevold ble etter hvert kalt Haugli. En del av eiendommen ble i 1964 utskilt med eget navn Haugli og fikk bruksnummer (38/10).
Bækkevold som matrikulert eiendom
Bækkevold ble fradelt i 1864. Det ble tydeligvis gjort for at Anders Amundsen Arnkværn med familie skulle ha et sted å bo etter at han måtte gi fra seg garden Søndre Lier. Det ble holdt skylddelingsforretning for Bækkevold 24.6.1864, tinglyst 5.7.1864. Skyld 1 ort 3 skilling.
Eiendommen fikk bnr. 5. Halvor Pedersen Arnkværn ble Bækkevolds første eier. Kjøpet skjedde samtidig med hans kjøp av Søndre Lier. Se nedenfor. Slektskap med Anders Amundsen Arnkvern? Det var imidlertid Anders Amundsen Arnkværn som flyttet til Bækkevold etter at han måtte forlate Søndre Lier.