Hvasser

Sideversjon per 25. jul. 2016 kl. 16:05 av PaulVIF (samtale | bidrag) (Ny side: '''Hvasser''' eller '''Vasser''' (av adjektivet hvass, 'skarp', sikter til enkelte spisse knauser på øya) er en øy og et tettsted i Tjøme kommune i Vestfold. Øya lig...)
(diff) ← Eldre sideversjon | Nåværende sideversjon (diff) | Nyere sideversjon → (diff)

Hvasser eller Vasser (av adjektivet hvass, 'skarp', sikter til enkelte spisse knauser på øya) er en øy og et tettsted i Tjøme kommune i Vestfold. Øya ligger på vestsiden av Tjøme og Brøtsø på vestsiden av Oslofjorden. Øya Hvasser er den nest største øya i kommunen, 25 km sør for Tønsberg. Arealet er 3,69 km², og folketallet i 2015 var 499.

Hvasser har lange lostradisjoner og i dag er en av Kystverkets 18 losstasjoner i Sandøsund, som regnes som Hvassers sentrum. Fra og med 1. april 2016 drives losstasjonen av rederiet Buksér og Verging AS.

I februar 2004 etablerte Kystverket også et depot med oljelenser. Kystverket har på Hvasser i tillegg en base for fyr- og merketilsyn, som dekker kyststrekningen fra svenskegrensen til Jomfruland. I Sandøsund er det også fiskehavn med fiskemottak.

Eksterne lenker


Koordinater: 59.078153° N 10.444221° Ø