Blanksennep i Østfold
| Blanksennep | |
|---|---|
| Blanksennep Sisymbrium irio L. | |
| Korsblomstfamilien | |
| Kart og graf oppdatert: | 12.2.2025 |
| 2 av 228 5x5 km-ruter | |
| 1 av 4682 km-ruter | |
| 0 av 445009 0,1 km-ruter | |
Blanksennep Sisymbrium irio er en art som vokser på avfallsplasser i Østfold. Arten har kommet inn med ballastjord og har ikke blitt observert på over 100 år. Blanksennep kommer fra Sørøst-Europa, Mellom-Asia og Vest-Asia og er toårig.
Hyppighet og utbredelse
Blanksennep er fremmed og er meget sjelden i 5x5 km-skalaen og svært sjelden, 1 km-rute i 1x1 km-skalaen[1]. Blanksennep er kun kjent fra Øra, Fredrikstad da 5 av 11 innsamlinger er angitt derfra og resten kun angitt med Fredrikstad[2].
Økologi
Arten er trolig kun funnet på ballast i Østfold.
Oppdagelseshistorikk
Blanksennep ble først samlet på Øra i Fredrikstad i 1837 av Frederik Schübeler og Nygård [ukjent][3]. Sjekk Lids flora.
Utviklingstrekk, endringer i tid og rom
Blanksennep er funnet svært spredt i perioden 1837-1891 og senere ikke observert i Østfold. Da ballastplasser ikke er i bruk lenger så forsvant aktuelle vokseplasser for arten.
Forvaltningsstatus
Arten er ikke risikovurdert (NR) i fremmedartlista[4].
Kilder og litteratur
- ↑ Stabbetorp, Odd. Blanksennep i Østfold, kart, grafer og nøkkeltall. Nettsiden Østfoldbotanikk.
- ↑ Artsdatabanken. Blanksennep i Østfold (grense 2019), historisk utbredelse pr. dato. Nettsiden Artskart.
- ↑ Schübeler, Frederik |Nygård [ukjent], 1837. Herbarieark av blanksennep samlet i Fredrikstad. Digitalt på GBIF.
- ↑ Artsdatabankens ekspertkomité, fremmede karplanter. Blanksennep Sisymbrium irio, vurdering av økologisk risiko. Fremmedartlista, siste versjon. Nettside hos Artsdatabanken.
Eksterne lenker
- Blanksennep, Arter på nett, Artsdatabanken
- Blanksennep hos Artsdatabanken