Danskerud (boligfelt i Ås)
Danskerud er et boligfelt i Ås kommune. Det utgjør et ca. 219 dekar stort areal drøye 5 kilometer sørøst for Ås sentrum, på vestsiden av Kroerveien mellom gårdene Bjørnebekk og Revhaug.
I 1977 ble gnr. 74/33 skilt ut fra Bjørnebekk, og umiddelbart etter startet utparselleringen av boligtomter. Første byggetrinn fikk navnet Danskerud 1, og besto av 26 boenheter i småhus oppført mellom 1977 og 1982. I 1987 var så tiden inne for neste byggetrinn; Danskerud 2. Ialt 36 parseller ble skilt ut fra Bjørnebekk, og den største på ca. 17 dekar tilfalt Danskerud borettslag med 60 boenheter. I tillegg ble fire parseller skilt ut fra Revhaug.
Det foreløpig siste byggetrinnet på Danskerud skjedde som følge av at 16 tomter ble skilt ut fra Revhaug i 2005 og 2006. Disse fikk adresse til den nyanlagte veien Revaugberget lengst sør på feltet.
Kilder
- Kartverket: Norgeskart
- Finns karttjeneste: Historiske kart og flyfoto
- Kartverket: Data om utparselleringen av Bjørnebekk og Revhaug
- Akershus Amtstidende, 8. desember 1975. Digital versjon på Nettbiblioteket.
- Akershus Amtstidende, 22. januar 1985. Digital versjon på Nettbiblioteket.