Marit vassause
Marit vassause er en folkelig betegnelse på margretemesse som er en katolsk høytidsdag feiret 20. juli siden 1100-tallet til minne om martyren Margareta av Antiokia. Marit er en norsk variant av navnet Margareta. Den ortodokse kirke feirer henne 13. juli.
Den hellige Margareta blir regnet som en av de fjorten nødhjelpere og har i noen versjoner blitt regnet som en av de fire hovedjomfruer (virgines capitales) sammen med Dorothea av Caesarea, Barbara av Nikomedia og Katarina av Alexandria og hun ble som dem også en populær helgen i Norge, og flere kirker ble viet til henne.
Margareta er avbildet to- eller tredimensjonalt på fløydører eller inne i 15 bevarte alterskap fra middelalderen. Hun opptrer her ofte sammen med dragen som symbol på Satan som hun har overvunnet. Hvelvet i Torpo stavkirke har malte scener fra Margaretas martyrium. Margareta eller den norske varianten Marit var det mest populære kvinnelige døpenavn i Norge i senmiddelalderen.
Tilnavnet vassause blir tolket i sammenheng med at dagen falt i slåtten og at man fryktet mye regn på denne tiden. Det samme var forøvrig tilfellet med Jakob våthatt. Mye regn under slåtten gjorde det vanskelig å få høyet tørt den sommeren. I Eksingdalen i Vaksdal pekte været på denne dagen på høstværet: Hvis det regnet, ville det komme mye regn i mange uker om høsten.
Marit vassause er markert på praktisk talt alle norske primstaver. De vanligste symbolene ligner et spyd, en lilje, et sverd eller en runding som en sol. En øse forekommer også, men er ikke vanlig. Vassausa egentlig er et omtolket hjul.
I Norge ble Margaretas messedag feiret som vanlig søndag med arbeidsfri.