Deutsches Theater

Fra lokalhistoriewiki.no
Hopp til navigering Hopp til søk

Deutsches Theater var et statseid tysk teater i Oslo. Det ble åpnet i 1941, og drev fra til 1944. Teateret ble opprettet som et propagandatiltak for å spre vinne det norske folks hjerter gjennom å spre tysk kultur.

Ordren om å opprette teatret kom fra Josef Terboven den 1. januar 1941, etter at Terboven hadde samrådd seg med propagandaminister Joseph Goebbels. Første forestilling ble spilt på Nationaltheaterets scene den 22. april 1941.

Den 7. juni 1941 åpnet så teatret i egne lokale i Stortingsgata 16, som tidligere hadde huset Casino. Premiereforestillingen var Smilets land av Franz Léhar.

Teatret ble stengt i 1944 fordi tilbakeslagene i krigen førte til at man måtte spare inn på all luksus. Kunstnerne som var tilknyttet teateret ble overført til fronten eller sendt hjem til Tyskland.

Etter krigen har flere andre teatre holdt til i bygningen: Det Norske Teateret (1945–1985), Filmteateret (1985–2006) og Christiania Theater (fra 2007).

Litteratur