O. Jakobsons Maskinverksted

Fra lokalhistoriewiki.no
Hopp til navigering Hopp til søk
Fra verkstedsområdet ved Schultzehaugen. I bakgrunnen skimtes Graahs spinneri (midt på bildet) og Sagene skole.
Foto: Oslo Museum (1900–1905).

O. Jakobsons Maskinverksted opprnnelig O. Jakobsons Maskinværksted ble startet av husmannsgutten Ole Jakobson (1818–1863) fra Nes på Hedmarken i 1845 da han startet et eget verksted og bedriften er slik et av landets eldste mekaniske verksteder.

Bedriften eksisterer fortsatt under navnet JAKO A/S med salg, service, rådgivning og reservedeler av vaskeriutstyr.

Historie

Jakobson

Bedriftens grunnlegger Ole Jakobson.
Foto: etter et bilde av Thyge Matthiasen

Utdypende artikkel: Ole Jakobson (1818–1862)

Jakobson arbeidet som pedell først ved Borgerskolen og fa 1844 ved Christiania Cathedralskole, hvor man begge steder hadde et lite mekanisk verksted. Man regner at firmaet bler grunnlagt 8. november 1845 da han begynte å også ta oppdrag for andre enn skolen. Allerede i 1847 var han på et utenlandsoppdrag for en ekstern kunde, da han reiste til England for å kjøpe inn en spikermaskin for denne kunden. Da han kom hjem etter et vellykket oppdrag, bygget han en langt større spikermaskin for samme kunde.

I 1851 fikk han statlig reisestipend for å studere landbruksmaskiner og dere produsenter i England og Skottland. På dnne tiden sa han op stillingen ved katedralskolen for å skjøtte verkstedsvirksomheten på heltid.

Jakobson kjøpte i 1854 en eiendom i Torvgaten 11 hvor han anla et moderne verksted med produksjon av særlig hakkelsmaskiner og klesruller. Sønnen Herman overtok virksomheten i 1873 etter fullført utdannelsene i USA, etter at faren døde i 1862. Dette året sendte O. Jakobson egne landbruksmaskiner til verdensutstillingen i London, og fikk gullmedalje i klasse IX for sin norske harv.

Verkstedet hadde kontor og butikk i Gunnerus' gate 15, i dag Biskop Gunnerus' gate 3, hvor Hotell Viking ble oppført i 1952, i dag utvidet til Clarion Hotel The Hub. Produksjonen var det første årene ved Vulkan.

Nye eiere

Herman Jakobson hadde imidlertid helseproblemer og kune ikke videreutvikle bedriften noe særlig mer før han døde i 1885. Hans enke overtok da driften som fortsatte i de samme lokalene i noen år. I 1890 solgte hun imidlertid Torvgaten 11 og i 1894 selve forretningen til en del interessenter. Disse flyttet produksjonen til egne lokaler ved Schultzehaugen, dagens Hauchs gate og anlegget var der hvor boligområdet Waldemars hage ble oppført i 2005.

Det nyoppførte verkstedet fikk et stort og tidsmessig støperi, smie, kjeleverksted, snekkerverksted og en maskinhall med plass til over hundre arbeidere. I disse lokalene ble virksomheten videreført i mer rasjonelle former.

Ingeniør Lorentz Erik Gjersøe drev fabrikken fra det ble et aksjeselskap i 1909 til 1944, og eide bedriften fra 1923.

Produkter

Fra slutten av 1870-tallet produserte bedriften dampmaskiner til drift av såkalte «blokkstasjoner», små lokale elektrisitetsverk som bedrifter bygde for å dekke sitt eget elektrisitetsbehov.

O. Jakobson produserte tidlig på 1900-tallet utstyr for teglverksindustrien og utviklet landbruksmaskiner, som damptreskeverk, sagmaskiner og lokomobiler, damplokomobiler og ikke minst vaskemaskiner og ruller. I 1934 startet verkstedet produksjon av vaskerimaskiner med varemerke «JAKO». Fra 1957 var vaskerimaskiner og betongblandere de viktigste produkttypene, senere har bedriften vært salgs- og verkstedsvirksomhet for vaskerianlegg.

I dag

I dag holder bedriften til i Hasleveien 28, inngang B og driver bedriften med salg av vaskeriutstyr som vaskemaskiner, tørketromler, tørkeskap og ruller med tilbehør, til alt fra små boligvaskeri til store industrivaskeri. Bedriften tilbyr også rådgivning, service og salg av reservedeler.

Galleri

Kilder


Koordinater: 59.92650° N 10.75149° Ø