Kisebrygga
Hopp til navigering
Hopp til søk
Arbeid pågår: Vennligst ikke rediger artikkelen mens arbeidet pågår. Se redigeringshistorikken for detaljer.
Det har trolig ikke vært gjort noen endringer på artikkelen den siste uka. I så fall kan denne markeringa fjernes, men sjekk redigeringshistorikken og eventuelt diskusjonssida først.
Det har trolig ikke vært gjort noen endringer på artikkelen den siste uka. I så fall kan denne markeringa fjernes, men sjekk redigeringshistorikken og eventuelt diskusjonssida først.
Kisebrygga i 1930-åra. Torvkoner som skal til Gjøvik?
Foto: Hedmarksmuseet
Kisebrygga, nedafor Kisegardene på Nes på Hedmarken, var en av småbryggene ved Mjøsa som hadde anløp av lokalbåtene på innsjøen. Dette gjaldt blant annet D/S «Hamar», D/S «Viken» og D/S «Gjøvik». På Kisebrygga, som hadde si storhetstid i tiåra rundt 1900, ble det lasta og lossa både varer og passasjerer.
Kisebrygga ble blant annet brukt av torghandlerne på Nes, som skulle selge varer på torget på Gjøvik. Som vi ser nedafor, var ruteopplegget for D/S Gjøvik spesielt godt egna for dette. Også mjølk til mjølkefabrikkene på Kapp og Hamar ble sannsynligvis frakta via brygga.
Galleri
Kilder og litteratur
- Berg, Arne Julsrud og Nordsveen, Arve: Damp- og motorbåter på Mjøsa, Mjøssamlingene 1996, s. 134 og 159.