Åveitsvea (Lillehammer gnr. 59/172)
| Åveitsvea | |
|---|---|
| Alt. navn: | Åveitsveen |
| Fylke: | Innlandet |
| Kommune: | Lillehammer |
| Gnr.: | 59 |
| Bnr: | 172 |
Åveitsvea (også skrevet «Åveitsveen») var et lite bruk i Fåberg prestegjeld, nå del av Lillehammer kommune i Innlandet. Gårdsbebyggelsen er forsvunnet, og området brukes i dag som en åpen eng ved bredden av Mesnaelva.
Navnet «Åveitsvea» kommer av norrønt «vea/veen», som betyr rydning eller eng. Som alternativ skrivemåte finnes «Åveitsveen»; begge former er godkjent av Kartverket[1]. Gården lå på østsiden av Mesnaelva, like sør for Stampesletta og «Lysgård» småbruk.
Historisk bakgrunn
Åveitsvea har trolig opprinnelse som en seter eller husmannsplass under et større gårdsbruk på 1800‑tallet. Senere ble det selvstendig småbruk (bruk) med flere bygninger, deriblant våningshus, stall og låve.
Innbyggere og familier
Folketellingen 1910 viser gårdsbruket oppført under gnr. 59 som «Aaveitsveen». I husstand nr. 01 bodde blant andre:[2]
| Navn | Født | Familierolle | Yrke |
|---|---|---|---|
| Jørgen O. Aaveitsveen | 28. juli 1894, Fåberg | Sønn («s») | Gaardsarbeider |
Familien Olsen, etter far Ole, synes å ha holdt til her fra siste halvdel av 1800‑tallet og frem til midt på 1900‑tallet.
Gårdsdrift og næringsgrunnlag
Bruket drev tradisjonelt med blandet landbruk: dyrking av fôr til noen få husdyr (melkekyr og geiter), potet- og grønnsaksdyrking, samt vedhogst i nærliggende skogsområder. Enkelte husstandsmedlemmer utførte også lønnet arbeid utenfor gården, særlig i skogbruk eller på sagbruk langs Mesnaelva.
Fraflytting og forfall
I takt med mekanisering og sentralisering etter andre verdenskrig ble småbruk som Åveitsvea mindre bærekraftige. Ungdommen søkte arbeid i byene, og gårdens siste fastboende forlot stedet på slutten av 1960‑tallet. Bygningene forfalt og ble fjernet, trolig i 1970‑ og 1980‑årene av hensyn til sikkerhet og videre arealbruk.
Dagens status og bruk
Området rundt Åveitsvea er siden 90-tallet blitt en populær rasteplass langs tur- og skiløyper ved Mesnaelva. Engarealet benyttes til friluftsliv, og foreninger har satt opp benk og bord til minne om lokal historie. Vill mat og voksende urter gjør stedet populært blant sopplukkere og urteentusiaster[3].
Referanser
- ↑ Digitalarkivet – Folketelling 1910 for Fåberg, Aaveitsveen (gnr. 59), bosted nr. 01.
- ↑ Lillehammer sopp- og nyttevekstforening – «Åveitsvea: tidligere gårdsplass, nå eng».
Eksterne lenker
Koordinater: 61.1197945° N 10.4833969° Ø