Jens Homann (1819-1861) var nevø og pleiesønn av dr. Christian Horrebow Homann. Bosatt i Kragerø. Skipper. Kjøpte ca. 1850 daguerreotypikamera i Frankrike, og ifølge Tore Westhrin tror man han var den første fotograf i distriktet. Homann tok raskt i bruk ny teknikk og skiftet tidlig ut daguerreotypiet med de nye våtplatene. Hans bilder av skip og sjø er bevarte i Berg-Kragerø Museum.
Kilder
Første versjon av artikkelen er henta fra Preus museums register over norske fotografer.
Westhrin, Tore: «Tidlige fotografer i Kragerø», i Kragerø og Skåtøy historielag, årsskrift 1982. Også trykt i Norsk fotohistorisk årbok, 1983/84.
Jens Homann (1819–1861) er basert på data fra Preus Museums registre over norske fotografer og fotografiske samlinger, som var tilgjengelig i en nå nedlagt database på Nasjonalbibliotekets nettsider. Artikkelen er lagt ut under lisensen cc-by-sa. Lokalhistoriewikis brukere kan fritt redigere og utvide artikkelen. Flere artikler finnes i denne alfabetiske oversikten.
Denne siden er en spire. Du kan hjelpe den til å vokse seg stor og sterk!
Denne sida er ei spire. Du kan hjelpe henne til å vekse seg stor og sterk!