Jonas Jansen (1900–1975)
Jens Jonas Schroeter Jansen (født i Bærum 19. september 1900, død 26. oktober 1975) var arkivmann, i en årrekke ansatt ved Riksarkivet. Han var bestyrer for Norsk Historisk Kjeldeskrift-Institutt 1953–1970.
Familie
Jonas Jansen var sønn av sogneprest Jens Jonas Jansen (1844–1912) og Jenny Therese, født Schroeter (1863–1942), og giftet seg i Oslo i 1937 med cand. philol. Hjørdis Sofie Berg (1907–1991). Han var bror av arkivmann og historiker Einar Jansen (1893–1960).
Liv og virke
Jonas Jansen var elev ved Kristiania katedralskole og tok examen artium i 1918. I 1927 avla han språklig-historisk embetseksamen (cand. philol.). I løpet av karrieren hadde han flere kortere studieopphold i utlandet.
Jansen var midlertidig og vikarierende arkivar i Riksarkivet 1930-1932 og 1934-1936, før han ble fast ansatt i 1936. Han var arkivar i Riksarkivet fram til 1957, men hadde permisjon 1949-1952 for å arbeide for Utenriksdepartementet i forbindelse med fiskerigrensesaken for Haag-domstolen. Fra 1953 hadde han permisjon for fungere som bestyrer ved Norsk Historisk Kjeldeskrift-Institutt, før han fikk lederstillingen der fast i 1957. Han ledet instituttet fram til 1970.
I 1950 ble Jansen medlem av en departemental komité som utredet opprettelsen av et lokalhistorisk institutt (opprettelsen av Norsk lokalhistorisk institutt fant sted i 1955). 1938-1950 var han redaksjonssekretær for Norsk biografisk leksikon, og skrev også selv en rekke biografier for leksikonet. Fra 1955 var han medlem av leksikonets redaksjon, sammen med blant andre broren Einar.
Ettermæle
I et minneord over Jonas Jansen i Morgenbladet 29. oktober 1975, signert Steinar Kjærheim, ble han beskrevet slik (utdrag):
| Fra 1955 var han medredaktør i Norsk Biografisk Leksikon. Jansens beste egenskaper utfoldet seg i dette redaktørarbeide: orden, nøyaktighet, stilsans, personal- og kildekunnskap og inngående viten om bokproduksjon og de krav den stiller. Disse egenskaper kom ham også til gode i ledelsen av Norsk Historisk Kjeldeskrift-Institutt. ... Blant Jansens spesielle interesser skal her nevnes hans glød for teater, både den emosjonelle og intellektuelle med- og opplevelse og interessen for teaterets historie i Norge, og kanskje spesielt i hovedstaden. I det hele var han på en måte en vokter over Oslos historie, og grep ofte inn i dagspressen for å rette gale opplysninger om byens historie. ... Hans venner og kolleger står tilbake med erindringen om en vennesæl mann. | ||
Jonas Jansen er gravlagt i familiegrav på Vår Frelsers gravlund i Oslo. Tittelen instituttsjef er benyttet på gravminnet.
Kilder
- Studentene fra 1918. Utg. Bokkomitéen. Oslo. 1950. Digital versjon på Nettbiblioteket.
- Studentene fra 1918. Oslo. 1968. Digital versjon på Nettbiblioteket.
- «In memoriam Jonas Jansen». Morgenbladet 1975.10.29. Digital versjon på Nettbiblioteket.
- Jonas Jansen i Historisk befolkningsregister.