Moloen i Sørsundet
Moloen i Sørsundet er rundt 106 meter lang, og ligger på Innlandet like under/rett øst for Sørsundbrua. Den ble antakelig ferdigstilt i 1930-åra, men påbegynt som nødsarbeid i 1922.
Historie
Planer om å bygge en molo i Sørsundet var på tale helt siden tiden da Ole Andreas Schjetnan var havnefogd i 1890-årene. Det var et ønske om en molo i Sørsundet for å forbedre seilingsforholdene.
Dette behovet ble særlig tydelig da saltskipet «Norden» opplevde de vanskelige forholdene da det grunnstøtte i Lervika på Innlandet vinteren 1903.
I 1917 kommenterte Romsdalsposten at i tillegg til molo på Innlandet måtte en også ha i tankene en bru i framtiden og «jernbanespor fra Indlandet til stationen i Øvervaagen ... Der maa takes større maal og sees længere frem, naar man nu skal foreta reguleringer og utbygninger».
I 1920 ser det ikke ut som om arbeidet med moloen har kommet i gang, for i Kristiansunds historie nevnes ikke moloen I forbindelse med arbeidet med å knytte Innlandet til byens nye vannverk. Men moloen nevnes som påbegynt i forbindelse med nødslån i 1922, men at bevilgningene stoppet opp etter et par år, og etterlot bare «en veldig stenrøis». Det ble ellers kommentert at:
«De mest synlige resultater av nødsarbeidet var ellers de betydelige utvidelser av kaiene - eller 'almenningene', som de ennå ble kalt - på Innlandet, og enda mer på Nordlandet. Planer om et moloanlegg i Sørsundet, utført for Havnedirektoratets regning, hadde vært fremme helt siden 'Nykaia' på Kirkelandet sto ferdig under verdenskrigen. Arbeidsledigheten gjorde et slikt prosjekt særlig aktuelt, og det lyktes så smått å komme i gang.»
Reknergata og Heinsagata på Innlandet ble også opparbeidet i denne perioden. Men moloen ble ikke ferdigstilt da heller.
Moloen ble trolig realisert tidlig på 1930-tallet. Midlertidig raste i 1938 12meter av moloen ut og forsvant i sjøen. Den ble ikke gjenoppbygge før etter krigen.
Kilder og litteratur
- Om byggingen av moloen i Sørsundet, Digitalt museum
- Norgeskart