Midtstubakken

Fra lokalhistoriewiki.no
Hopp til navigering Hopp til søk
Midtstubakken
Foto: Stig Rune Pedersen (2015).

Midtstubakken er en hoppbakke i Nordmarka som ligger nordøst for Holmenkollbakken, i Midtstulia, like øst for den tidligere plassen Midtstuen under Holmen. Dagens bakke inngår i Holmenkollen nasjonalanlegg.

Første bakke 1927

Midtstubakken
Foto: Anders Beer Wilse (1935).

Spørsmålet om en tidsmessig hoppbakke kom til å forfølge Kristiania, senere Oslo skikrets gjennom årene. Kretsen besluttet i 1922 å arbeide for å få en egen bakke.

Midtstubakken ble innviet 23. januar 1927. Dugnadsgjengen, som hadde ansvar for byggingen av stillas og tribuner, hadde nedlagt et iherdig arbeid. Fritz Semb Thorstvedt var medlem og ble kalt for «Midstubakkens far».

Denne bakken ble ombygget flere ganger, blant annet i 1955 bygget om til en såkalt normalbakke. I VM i 1966 og 1982 foregikk normalbakkerennet og det kombinerte hopprennet i Midtstubakken etter at denne var opprustet og modernisert ved begge anledninger. Bakkerekorden var 89,5 meter som satt av Espen Andersen i 1984.

Tilløpet i bakken ble revet i 1992. Anlegget ble senere brukt blant annet til terrengsykling om sommeren og snøbrettkonkurranser om vinteren, blant annet Arctic Challenge 2006–2007.

Andre bakke 2010

Bakken bkle gjenoppbygget i 2010 til VM på ski i 2011. Den nye bakken, med K-punkt på 95 meter bakkestørrelse på 106 meter, ble åpnet 6. september 2010. Denne ligger litt sør for den første bakken. Bakken er tegnet av Økaw Arkitekter i samarbeid med Grindaker landskapsarkitekter. Bakken har tilskuerkapasitet på 15 000. Tilløpet ligger på terrengnivå, med et lite fartstårn forbladet med naturstein øverst.

Bakken har plastbelegg og brukes mye til sommerhopping.

Gjeldende bakkerekord er på 111,5 meter og ble satt av Jarl Magnus Riiber i 2015.

I tilknytning til bakken ble det også i 2011 anlagt fire mindre bakker rett sør for Midtstubakken, kalt Midtstulia til trenings- og rekruttering med K-punkt på fra 5 til 58 meter. Foran og rett øst for anlegget er det anlagt et lite tjern, som blant annet samler opp vann fra det tidligere Besserudtjernet som ble fjernet i 2009. Vannet ble da ført ned i et stort underjordisk magasin ved Midtstubakken, der det bruktes til produksjon av kunstig snø. Alt innsigsvann som havner i bunnen av bakken renner nå gjennom et 585 meter langt rør ned ti tjernet som også er kobla til snøanlegget. Dette brukes også som badeplass om sommeren.

Galleri

Kilder og referanser


Koordinater: 59.96667° N 0.67571° Ø