Alexander Holst (1866–1947)

Fra lokalhistoriewiki.no
Hopp til navigering Hopp til søk
Alexander Holst.
Foto: Hentet fra Studentene fra 1884 (1934)

Alexander Martinus Holst (født 2. april 1866 i Trondheim, død 8. august 1947 samme sted) var lege, i en årrekke tilknyttet Trondheim sykehus, fra 1904 til 1932 som kirurgisk overlege og direktør.

Familie

Alexander Holst var sønn av kjøpmann Johan Martin Brodtkorb Holst (1829–1913) og Josefa, født Gørvell (1835–1913), og var bror av lege, professor Peter Fredrik Holst (1861–1935) og industrilederen Johan Throne Holst (1868-1946). Han forble ugift.

Holst var onkel til lege, professor Johan Martin Holst (1892–1953) og industrilederen Alexander Holst (1897–1979). Marie Holst (1861–1948), landets tredje kvinnelige lege, var hans kusine.

Liv og virke

Alexander Holst vokste opp i Trondheim, der han var elev ved Trondheim katedralskole. Han tok eksamen artium i 1884, anneneksamen  i 1885 og medisinsk embetseksamen i Kristiania i 1892.

Etter kandidattjeneste etablerte Holst seg i 1893 med privatpraksis i fødebyen Trondheim. I 1894 ble han ansatt som reservelege ved Trondheim sykehus, en stilling han hadde til 1904 da han ble ansatt som kirurgisk overlege og bestyrer (direktør) for  det nye sykehuset i Trondheim. Han innehadde denne stillingen helt til han gikk av med pensjon i 1932.

Privat var Holst friluftsmann, jeger og fisker. Han likte også å reise.

Holst ble ridder av St. Olavs Orden i 1926 for sitt arbeid ved sykehuset i Trondheim.

Ettermæle

I et minneord over Alexander Holst i avisa Nidaros 12. august 1947, signert Ingeborg Aas, ble han beskrevet slik (utdrag):

Med overlæge Holst er en særpreget personlighet vandret bort. I sitt kjære Trondheim var han en skikkelse i bybildet som vi alle kommer til å savne. Han var en herre "av den gamle skole" i beste forstand, typen på en god trønder, men med verdensmannens "air" over sin person. Hans grunnsyn var visstnok konservativt, men på mange måter var han sterkt moderne innstilt, og på visse sosiale områder befinner han seg blant pionerene i vår by. ... Ikke minst vil overlæge Holst bli savnet i Trondhjems lægeforening, hvor han med sitt lune humør og sin elegante skikkelse ble sett på som typen på den gode kollega.

Alexander Holst ble etter eget ønske bisatt med kun nærmeste familie og nærmeste venner  til stede, og dødsfallet ble ikke annonsert før etter bisettelsen. Han er gravlagt sammen med sine foreldre ved Domkirkegården i Trondheim. Tittelen overlæge er benyttet på gravminnet.

Kilder