John Allans gate (Kristiansund)
John Allans gate på Kirklandet i Kristiansund går mellom krysset Lars Guttormsens gate/Hauggata og Langveien. Den passerer sør for Allanengen skole og er tilstøtende til Øvre Enggate og Fridtjof Nansens gate. Det er ikke gjennomkjøring ved Langveien. Gata er ca. 200 meter lang.
Tidligere gikk gata opp til den nærliggende tennisbanen, og deler av den het da Øvre John Allans gate, noe som senere ble endret til Tennisveien.
Gata har navn etter John Allan (1801-1894), som var født i Arbroath i Skottland. Etter at han kom til Kristiansund virket han både som konsul og forretningsmann. Han eide også Fosna gård og reperbanen i Vågen, og var medeier i Nerkrana verft. Til Fosna gård hørte en engløkke som fikk navnet Allanengen og gårdens hage ble kalt Allanhagen.
Gata fikk navn i 1888. Det opprinnelige navneforslaget var Konsul John Allans gade.
Kilder
- John Allans gate på norgeskart.no
- Byen vår. Utg. K.O.M.s forlag. Kristiansund. 1989. Digital versjon på Nettbiblioteket.
- Williamsen, Odd W. m.fl.: Kæm va dæm? : personene bak gate- og veinavnene i Kristiansund. Utg. Nordmøre museum. [Kristiansund]. 2010. Digital versjon på Nettbiblioteket.
- Romsdalsposten 1888.11.13. Digital versjon på Nettbiblioteket. Om navnsetting av nye gater i Kristiansund, blant dem John Allans gade.
- Kristiansundsposten (Kristiansund: 1882-1911) 1888.11.15. Digital versjon på Nettbiblioteket. Om navnsetting av nye gater i Kristiansund, blant dem John Allans gade.