Sverre Mosling (1895–1969)
Sverre Mosling (født 3. februar 1895 i Bjugn, død 8. mars 1969 i Oslo) var kontorsjef i Jorddyrkingsdirektoratet i Landbruksdepartementet og arbeidet spesielt med bureising, planlegging og tilrettelegging for utbygging av jordbruket, særlig i Finnmark.
Sverre Mosling hadde bred erfaring fra landbruksskoler i Norge, studiereiser til Finland og finsk kolonisasjon på 1920-tallet[1]. Han var bestyrer for Selskapet Ny Jords felter i Solør og Statens bureising på Romerike i siste halvdel av 1920-tallet. I 1933 ble han ansatt av Landbruksdepartementet og fikk deretter permisjon for å fortsette med bureising i Pasvikdalen[2]. Han var sentral i arbeidet med det meste av utvikling av landbruket i Nord-Troms og Finnmark både under og etter krigen[3]. Han kom tilbake til Oslo og Landbruksdepartementet i 1949[4].
Sverre Mosling var gift med Signe Ihle og i flere år bodde familien i Svanvik i Sør-Varanger.
Referanser
- ↑ Eriksen, Knut Einar. Den finske fare : sikkerhetsproblemer og minoritetspolitikk i nord 1860-1940. Utg. Universitetsforlaget. Oslo. 1981. Digital versjon på Nettbiblioteket.
- ↑ Wikan, Steinar. Kolonisering og bureising i Pasvikdalen. Utg. Tiden. Oslo. 1980. Digital versjon på Nettbiblioteket.
- ↑ Lunde, Aage. Sør-Varangers historie. Utg. Sør-Varanger kommune. Kirkenes. 1979. Digital versjon på Nettbiblioteket.
- ↑ Kontorsjef Sverre Mosling in memoriam. Nationen 1969.03.26. Digital versjon på Nettbiblioteket.
Kjelder og litteratur
- Mosling, Sverre: En sommer i Pasvikdalen. I: Ny jord. Utg. 1930. Digital versjon på Nettbiblioteket.
- Mosling, Sverre: Gjenreisingen av jordbruket i Finnmark og Nord-Troms. I: Jordbruket i Finnmark og Nord-Troms : gjenreising og framtidsmuligheter. Utg. Finnmarkskontorets landbruksavdeling. 1946. Digital versjon på Nettbiblioteket.