Maren Stavlums vei
Hopp til navigering
Hopp til søk
Maren Stavlums vei på Gamlegrendåsen nord i Kongsberg kommune går vestover fra veien Formerløkka til Gamlegrendåsveien. Den har to stikkveier, en nordgående og en sørgående.
Veien ble navnsatt i 2008. Om navnevalget for Hans Brattebergs vei og Maren Stavlums vei siteres rådmannen i Laagendalsposten:
- Hans Bratteberg (ca. 1750–1811) og kona Maren Elisabet Stavlum (ca. 1760–1800) står som representanter for «de glemte mennesker» på Kongsberg som stille og fredelig kjempet seg gjennom et strevsomt liv, basert på hovedpilarene arbeid ved Kongsberg Sølvverk og løkkejordbruk. De eide blant annet Bautzeløkka som lå langsmed fegata mot Langetjern.
Se også
Kilder
- Norgeskart: Maren Stavlums vei
- «Langs Lågen-grunnlegger får egen vei» i Laagendalsposten 2008.10.28. Digital versjon på Nettbiblioteket.