Ingvar Kristensen (1865–1947)

Fra lokalhistoriewiki.no
Hopp til navigering Hopp til søk
Ingvar Kristensen.
Foto: Hentet fra Kongelige norske Sankt Olavs orden 1847-1947 (1947)

Ingvar Kristensen (født 8. mars 1865 i Søgne, død 9. mai 1947) var ingeniør og embetsmann, i en årrekke en sentral leder innen statens vassdragsforvaltning og kraftutbygging, som fossedirektør i Kanalvesenet, deretter vassdragsdirektør i Vassdragsvesenet og så fossedirektør i Fossedirektoratet (del av Norges vassdrags- og elektrisitetsvesen).

Familie

Ingvar Kristensen var sønn av sogneprest og prost i Stavanger, Kristen Nikolai Kristensen (1838–1916) og Caroline Emilie Kristensen, født Bjørnson (1841–1929), søster av forfatteren Bjørnstjerne Bjørnson. Han giftet seg i 1890 med Maren (Mari) Serine Henriksen (1862–1929). Blant søsknene var religionshistorikeren William Brede Kristensen (1867–1953) og redaktør, boktrykker og politiker Bjørn Kristensen (1869–1935).

Liv og virke

Ingvar Kristensen var elev ved Kristiania tekniske skole, hvor han ble uteksaminert fra maskinlinjen i 1885 og bygningslinjen i 1886. Hans første stilling var ved Kongsberg våpenfabrikk 1886–1887, før han studerte videre 1887–1888 ved Technische Hochschule München.

Kristensen arbeidet med utbygging av Bandak–Norsjøkanalen som assistentingeniør 1888–1891. Han ble i 1891 ingeniørassistent ved Kanalvesenets hovedkontor i Kristiania. I 1895 ble han avdelingsingeniør og leder for den nyopprettede hydrologiske avdelingen der, og fra 1898 var han førsteingeniør. Kristensen foretok forøvrig studiereiser til utlandet i 1898 og 1901, blant annet for å sette seg inn i hvordan vassdragsforvaltning ble organisert i andre land, samt å besøke større kraftanlegg (i Italia og Sveits).

I 1907 ble Kanalvesenet omorganisert og fikk navnet Vassdragsvesenet. Den første lederen var ingeniør Gunnar Sætren, men han gikk av etter kort tid, og Kristensen ble utnevnt til leder for etaten, med tittelen vassdragsdirektør. Han hadde denne stillingen til 1921, da etaten igjen ble omorganisert og fikk navnet Norges vassdrags- og elektrisitetsvesen (NVE).

Birger Stuevold-Hansen ble utnevnt som første generaldirektør (øverste leder) for NVE. Etaten fikk tre underliggende direktorater, ett av dem var Fossedirektoratet, med ansvar for planlegging og prosjektledelse for utbyggingen av statens kraftverk (som på 1920-tallet i hovedsak besto av Glomfjord kraftverk, Hakavik kraftverk, Solbergfoss kraftverk og Nore I). Ingvar Kristensen ble utnevnt til leder for Fossedirektoratet, med tittelen fossedirektør. Fra 1925 var også selve driften av Statens kraftverk og bygging av kraftoverføringene lagt under fossedirektøren. Kristensen satt i stillingen til han gikk av med pensjon i 1935.

Kristensen hadde også en rekke verv, blant annet var han formann i Vassdragskommisjonen 1909-1920 og medlem av kommisjonen til revisjon av vassdragsloven 1910-1918. Han var også blant annet Norges representant ved sjøfartskongressene i Leningrad i 1908 og i Philadelfia i 1912.

Etter å ha vært bosatt i hovedstaden i en årrekke (i adresseboka for 1927 er han oppført i Oscars gate 74) bosatte han seg på Nesodden (i adresseboka for 1935 er han oppført på Nesoddtangen).

Kristensen ble utnevnt til ridder av St. Olavs Orden i 1912 og var også kommandør av Vasaordenen.

Ettermæle

Ingvar Kristensen er gravlagt i familiegrav på Gamle Aker kirkegård i Oslo.
Foto: Stig Rune Pedersen (2021)

I anledning Ingvar Kristensens 70-årsdag ble han omtalt slik i Teknisk Ukeblad nr. 10, 7. mars 1935 (utdrag av usignert redaksjonell omtale):

Fossedirektør Kristensen har under sin lange virksomhet i Statens vassdragsvesen, som Vassdragsdirektør, som formann i Vassdragskommisjonen og som fossedirektør, i den tid landets vassdragsutnyttelse har hatt sin rivende utviling, forstått å vinne sine underordnedes respekt og hengivenhet, ikke minst på grunn av sin rettlinjede karakter og mot til å hevde sine standpunkter. ... Også utenfor Vassdragsvesenet har fossedirektør Kristensen hatt anledning til et rikt og interessant liv, han var nevø av Bjørnstjerne Bjørnson og blandt sine venner er han kjent som en interessert finmekaniker med et velutstyrt verksted i sitt hjem på Nesodden.

Ingvar Kristensen er gravlagt i familiegrav på Gamle Aker kirkegård i Oslo. Tittelen fossedirektør er benyttet på gravminnet.

Kilder