Forskjell mellom versjoner av «Liste over de 100 første kvinner i kommunestyrene»

Fra lokalhistoriewiki.no
Hopp til navigering Hopp til søk
Linje 637: Linje 637:
 
|  
 
|  
 
|-
 
|-
| '''Årstad (Bergen)'''
+
| '''Årstad (Bergen)''' H
 
|
 
|
 
|
 
|
Linje 646: Linje 646:
 
| Upolitisk
 
| Upolitisk
 
|
 
|
 
 
|-
 
|-
|'''Luster''': Gerhardine Helene Fredrikke Paasche (U)
+
|
 +
== '''SOGN OG FJORDANE''' (Nordre Bergenhus amt) ==
 +
|
 +
|
 +
|
 +
|-
 +
|'''Luster''' H
 
|
 
|
 
|
 
|
Linje 658: Linje 663:
 
|
 
|
 
|-
 
|-
| '''Ålesund'''
+
|
 +
== '''MØRE OG ROMSDAL''' (Romsdals amt) ==
 +
|
 +
|
 +
|
 +
|-
 +
| '''Ålesund''' K
 
|
 
|
 
|
 
|
Linje 666: Linje 677:
 
|
 
|
 
| Høyre
 
| Høyre
 +
|
 +
|-
 +
|
 +
== SØR-TRØNDELAG ==
 +
|
 +
|
 
|
 
|
 
|-
 
|-

Revisjonen fra 6. sep. 2012 kl. 11:59

De 100 første i politikken...

Liste over de 100 første kvinner i kommunestyrene omfatter de kvinnene som ble innvalgt i by- og herredsstyrene ved kommunevalget 1901. Det var det første valget etter at kvinner fikk (begrenset) stemmerett ved kommunevalg.

Oversikten har tatt utgangspunkt i journalist Per Helge Seglstens oversikt på ukebladet Hjemmets nettsider.[1]

Kommunene er inndelt i:

  • K = kjøpstad
  • L = ladested
  • H = herreder (landkommuner)

VEST-AGDER (Lister og Mandal amt)

Representantens navn

Fylke og kommune

Født - død Parti Merknader

ØSTFOLD (Smålenenes amt)

Fredrikshald (Halden) K
Lina Gustavsen Venstre
Marie Nordby Venstre
Justine Gundersen Venstre
Sofie Calmeyer Høyre
Anna Davidsen Høyre
Sarpsborg K
Louise Andersen Høyre
Fredrikstad K
Cissy Mathiesen Høyre
Nathalia Bing Høyre
Ingertha Johnsen Totalistene (avholdsbevegelsen)
Josefine Johansen Totalistene (avholdsbevegelsen)
Rygge H
Maren Lindseth Høyre

KRISTIANIA (K og fylke)

Elise Heyerdahl 1858-1921 Høyre
Sofie Borchgrevink 1846-1911 Høyre
Margaretha Strøm 1868-1917 Arbeiderpartiet
Martha Tynæs 1873-1930 Arbeiderpartiet
Anne Holsen 1856-1913 Kvinnestemmerettsforeninger
Ragna Nielsen 1845-1924 Kvinnestemmerettsforeninger

AKERSHUS

Hølen (Vestby) L
Helene Grønberg Upolitisk
Serine Mæhre Upolitisk
Kaja Sælvig Upolitisk
Amalie Bjurgren Upolitisk
Drøbak (Frogn) L
Eugenie Lassen Totalistene (avholdsbevegelsen)

HEDMARK

Hamar K
Anna Marie Laurentse Rørholt Høyre
Fredrikke Waaler Høyre
Hedvig Harboe Høyre
Oline Holtmoen Totalistene (avholdsbevegelsen)
Eidsvoll H
Louise Davidsen Høyre
Agnes Lie Venstre
Elverum H
Ingeborg Torstejnson Arbeiderpartiet
Åmot H
Marthe Walmsnes Upolitisk

OPPLAND (Kristians amt)

Lillehammer K
Karoline Skar Høyre
Margith Tande Høyre
Gjøvik K
Klara Haugen Venstre

BUSKERUD

Drammen K
Othilie Bie Høyre
Thrine Dietrichs Høyre
Kongsberg K
Marie Sophie Sylow Hartmann Høyre
Dagny Tobiesen Høyre
Ragna Samuelsen Arbeiderpartiet/Avholdsbevegelsen Fellesliste
Marianne Hemmy Arbeiderpartiet/Avholdsbevegelsen Fellesliste

VESTFOLD (Jarlsberg og Larvik amt)

Holmestrand K
Janna Annette Berg Totalistene (avholdsbevegelsen)
Horten L
Magdalene Vedeler Høyre
Laura Syrrist Høyre
Bertha Christensen Totalistene (avholdsbevegelsen)
Tønsberg K
Mina Bonde Høyre
Jonanne Sinding Høyre
Laura Nielsen Høyre
Sandefjord K
Henriette Ebbesen Venstre
Maren Olsen Høyre
Erika Zimmermann Høyre
Larvik K
Gusta Olsen Høyre
Marie Andersen Høyre
Dorthea Strøm Andersen Venstre
Anna Fjeldstad Venstre
Marie Kristoffersen Venstre
Gunda Joachimsen Venstre
Sandeherred (Sandefjord) H
Kirstine Vang Fævang Upolitisk
Marthine Hansen Lundeby Upolitisk

TELEMARK (Bratsberg amt)

Kragerø K
Marie Krogsrud Høyre
Janna Marie Danielsen Totalistene (avholdsbvegelsen)
Skien K
Kristina Hansen Høyre
Ida Thelin Totalistene (avholdsbevegelsen)
Kristiansand K
Marie Beer Høyre
Ebba Kirsebom Høyre
Helga Refsnes Høyre
Andrea Hoch Venstre
Andrea Brunvand Venstre
Anna Jensen Totalistene (avholdsbevegelsen)
Elisabeth Rasmussen Totalistene (avholdsbevegelsen)
Vestre Moland (Lillesand) H
Gusta Heldal Upolitisk
Fredrikke Henschien Upolitisk
Sofie Michelsen Venstre

ROGALAND (Stavanger amt)

Stavanger K
Anna Backe Arbeiderpartiet
Ella Kielland Høyre
Martha M. Persen Høyre
Johanna Larsen Høyre
Anne M. Hansen Høyre
Malene Tjensvold Totalistene (avholdsbevegelsen)
Haugesund K
Lydia Amundsen Totalistene (avholdsbevegelsen)
Eigersund H Eller Egersund ladested?

BERGEN (fylke og kommune)

Julie Mohr Upolitisk liste
Elisabeth Espenak Totalistene (avholdsbevegelsen)
Anna Steineger Venstre
Signe Gullaksen Arbeiderpartiet
Gina Heggelund Høyre
Marie Michelsen Høyre
Årstad (Bergen) H
Martha Falch Upolitisk

SOGN OG FJORDANE (Nordre Bergenhus amt)

Luster H
Gerhardine Helene Fredrikke Paasche Upolitisk

MØRE OG ROMSDAL (Romsdals amt)

Ålesund K
Karla Barstad Høyre

SØR-TRØNDELAG

Trondheim
Antonie Løchen Venstre
Thora Storm Venstre
Henriette Kindt Høyre
Wilhelmine Midelfart Høyre
Sofie Dessen Høyre
Alise Schare Totalistene (avholdsbevegelsen)
Bodø
Hildur Rørdam Venstre
Augusta Myhre-Aspelund Venstre
Lovise Engen Venstre
Hemnes
Johanna Falck Upolitisk
Karen Iversen Upolitisk
Vardø: Anna Sofie Gundersen (V), Nikoline Larsen (V)
Anna Sofie Gundersen Venstre
Nikoline Larsen Venstre