Forskjell mellom versjoner av «Liste over de 100 første kvinner i kommunestyrene»

Fra lokalhistoriewiki.no
Hopp til navigering Hopp til søk
Linje 12: Linje 12:
 
! Representantens navn
 
! Representantens navn
  
Fylke og kommune
+
Fylke (amt) og kommune
 
! Født - død
 
! Født - død
 
! Parti
 
! Parti

Revisjonen fra 6. sep. 2012 kl. 14:28

De 100 første i politikken...

Liste over de 100 første kvinner i kommunestyrene omfatter de kvinnene som ble innvalgt i by- og herredsstyrene ved kommunevalget 1901. Det var det første valget etter at kvinner fikk (begrenset) stemmerett ved kommunevalg.

Oversikten har tatt utgangspunkt i journalist Per Helge Seglstens oversikt på ukebladet Hjemmets nettsider.[1]

Kommunene er inndelt i:

  • K = kjøpstad
  • L = ladested
  • H = herreder (landkommuner)
Representantens navn

Fylke (amt) og kommune

Født - død Parti Merknader

ØSTFOLD (Smålenenes amt)

Fredrikshald (Halden) K
Lina Gustavsen Venstre
Marie Nordby Venstre
Justine Gundersen Venstre
Sofie Calmeyer Høyre
Anna Davidsen Høyre
Sarpsborg K
Louise Andersen Høyre
Fredrikstad K
Cissy Mathiesen Høyre
Nathalia Bing Høyre
Ingertha Johnsen Totalistene (avholdsbevegelsen)
Josefine Johansen Totalistene (avholdsbevegelsen)
Rygge H
Maren Lindseth Høyre

KRISTIANIA (kommune og amt)

Elise Heyerdahl 1858-1921 Høyre
Sofie Borchgrevink 1846-1911 Høyre
Margaretha Strøm 1868-1917 Arbeiderpartiet
Martha Tynæs 1873-1930 Arbeiderpartiet
Anne Holsen 1856-1913 Kvinnestemmerettsforeninger
Ragna Nielsen 1845-1924 Kvinnestemmerettsforeninger

AKERSHUS

Hølen (Vestby) L
Helene Grønberg Upolitisk
Serine Mæhre Upolitisk
Kaja Sælvig Upolitisk
Amalie Bjurgren Upolitisk
Drøbak (Frogn) L
Eugenie Lassen Totalistene (avholdsbevegelsen)

HEDMARK

Hamar K
Anna Marie Laurentse Rørholt Høyre
Fredrikke Waaler Høyre
Hedvig Harboe Høyre
Oline Holtmoen Totalistene (avholdsbevegelsen)
Eidsvoll H
Louise Davidsen Høyre
Agnes Lie Venstre
Elverum H
Ingeborg Torstejnson Arbeiderpartiet
Åmot H
Marthe Walmsnes Upolitisk

OPPLAND (Kristians amt)

Lillehammer K
Karoline Skar Høyre
Margith Tande Høyre
Gjøvik K
Klara Haugen Venstre

BUSKERUD

Drammen K
Othilie Bie Høyre
Thrine Dietrichs Høyre
Kongsberg K
Marie Sophie Sylow Hartmann Høyre
Dagny Tobiesen Høyre
Ragna Samuelsen Arbeiderpartiet/Avholdsbevegelsen Fellesliste
Marianne Hemmy Arbeiderpartiet/Avholdsbevegelsen Fellesliste

VESTFOLD (Jarlsberg og Larvik amt)

Holmestrand K
Janna Annette Berg Totalistene (avholdsbevegelsen)
Horten L
Magdalene Vedeler Høyre
Laura Syrrist Høyre
Bertha Christensen Totalistene (avholdsbevegelsen)
Tønsberg K
Mina Bonde Høyre
Jonanne Sinding Høyre
Laura Nielsen Høyre
Sandefjord K
Henriette Ebbesen Venstre
Maren Olsen Høyre
Erika Zimmermann Høyre
Larvik K
Gusta Olsen Høyre
Marie Andersen Høyre
Dorthea Strøm Andersen Venstre
Anna Fjeldstad Venstre
Marie Kristoffersen Venstre
Gunda Joachimsen Venstre
Sandeherred (Sandefjord) H
Kirstine Vang Fævang Upolitisk
Marthine Hansen Lundeby Upolitisk

TELEMARK (Bratsberg amt)

Kragerø K
Marie Krogsrud Høyre
Janna Marie Danielsen Totalistene (avholdsbvegelsen)
Skien K
Kristina Hansen Høyre
Ida Thelin Totalistene (avholdsbevegelsen)

VEST-AGDER (Lister og Mandal amt)

Kristiansand K
Marie Beer Høyre
Ebba Kirsebom Høyre
Helga Refsnes Høyre
Andrea Hoch Venstre
Andrea Brunvand Venstre
Anna Jensen Totalistene (avholdsbevegelsen)
Elisabeth Rasmussen Totalistene (avholdsbevegelsen)
Vestre Moland (Lillesand) H
Gusta Heldal Upolitisk
Fredrikke Henschien Upolitisk
Sofie Michelsen Venstre

ROGALAND (Stavanger amt)

Stavanger K
Anna Backe Arbeiderpartiet
Ella Kielland Høyre
Martha M. Persen Høyre
Johanna Larsen Høyre
Anne M. Hansen Høyre
Malene Tjensvold Totalistene (avholdsbevegelsen)
Haugesund K
Lydia Amundsen Totalistene (avholdsbevegelsen)
Eigersund H Eller Egersund ladested?

BERGEN (fylke og kommune)

Julie Mohr Upolitisk liste
Elisabeth Espenak Totalistene (avholdsbevegelsen)
Anna Steineger Venstre
Signe Gullaksen Arbeiderpartiet
Gina Heggelund Høyre
Marie Michelsen Høyre

HORDALAND (Søndre Bergenhus amt)

Årstad (Bergen) H
Martha Falch Upolitisk

SOGN OG FJORDANE (Nordre Bergenhus amt)

Luster H
Gerhardine Helene Fredrikke Paasche Upolitisk

MØRE OG ROMSDAL (Romsdals amt)

Ålesund K
Karla Barstad Høyre

SØR-TRØNDELAG (Søndre Trondhjems amt)

Trondheim K
Antonie Løchen Venstre
Thora Storm Venstre
Henriette Kindt Høyre
Wilhelmine Midelfart Høyre
Sofie Dessen Høyre
Alise Schare Totalistene (avholdsbevegelsen)

NORDLAND

Bodø K
Hildur Rørdam Venstre
Augusta Myhre-Aspelund Venstre
Lovise Engen Venstre
Hemnes H
Johanna Falck Upolitisk
Karen Iversen Upolitisk

FINNMARK

Vardø K
Anna Sofie Gundersen Venstre
Nikoline Larsen Venstre